Depremde Türkiye'yi yalnız bırakmayan Bangladeş ekibine teşekkür Depremde Türkiye'yi yalnız bırakmayan Bangladeş ekibine teşekkür

ERKEN HABER - Polonya, envanterindeki MiG-29 tipi savaş uçaklarından dördünü, Slovakya da 13’ünü Ukrayna’ya verme kararı aldı. Böylece savaşın başından bu yana ilk kez NATO ülkeleri Ukrayna’ya savaş uçağı gönderecek. ABD, başka ülkelerin Ukrayna’ya savaş uçağı göndermesine engel olmayacağını duyurmuştu.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, ülkesinin önümüzdeki günlerde Ukrayna’ya dört adet MiG-29 savaş uçağı hibe edeceğini duyurdu. Başkent Varşova’da Çekya Cumhurbaşkanı Petr Pavel’i ağırlayan Duda, Çek mevkidaşı ile görüşmesinin ardından yapılan basın toplantısında, Ukrayna’ya verilecek savaş uçaklarının bu dördü ile sınırlı kalmayacağını, şu an bakımda olan jetlerin de daha sonra Kiev’e teslim edileceğini duyurdu.

Polonya Hava Kuvvetleri’nin envanterinde, eski Demokratik Almanya Cumhuriyeti’ne ait olup, Almanya’nın yeniden birleşmesi sonrasında 90’lı yılların başında Polonya’ya verilen yaklaşık bir düzine MiG-29 olduğunu belirten Duda, bu uçakların halihazırda Polonya hava savunması için görev yaptıklarını dile getirdi. Polonya’nın, Ukrayna’ya vereceği jetlerin yerine Güney Kore ve ABD’den daha modern savaş uçakları alacağı belirtiliyor. Varşova’nın sahip olduğu MiG-29’ların Ukrayna’ya hibe edilmesi konusu, 2022 yılının Şubat ayında, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırdığı ilk günlerde gündeme gelmişti.

Polonya’nın aldığı bu kararla, Ukrayna savaşının başlangıcından bu yana ilk kez bir NATO ülkesi Ukrayna ordusuna savaş uçağı desteği sağlıyor. Bu arada Slovakya hükümeti de, kendi envanterindeki MiG-29’lardan bazılarını Ukrayna’ya verebileceğini duyurdu. Slovakya Başbakanı Eduard Heger, Ukrayna’ya 13 MiG-29 bağışlamaya karar verdiklerini açıkladı. Slovakya, Polonya’dan sonra böyle bir sevkiyatı duyuran ikinci NATO üyesi oldu. Slovakya Başbakanı, “Polonya ve Ukrayna ile tam koordineli adım atıyoruz. Hükümetimiz tarihin doğru tarafında duruyor” vurgusunu yaptı.

Teslimat, 10 adet çalışır durumdaki MiG-29 ile 2008’den beri faaliyette olmayan 3 MiG-29’u içerecek. Savunma Bakanı Jaroslav Nad, MiG’lerin Kiev’e nakledilmesinin birkaç hafta alacağını söyledi. Kiev yönetimi, Batılı müttefiklerinden uzun süredir savaş uçağı talep etmekle birlikte öncelikle ABD yapımı modern F-16’ları istiyor. Ama geçen ay ABD Başkanı Joe Biden’dan Kiev’e F-16 tedarikini reddeden açıklama geldi. Üst düzey ABD’li yetkililer, savaş uçağı vermelerinin kısa vadede olası olmadığını söyledi.