Erken Haber Ajansı Muhabiri Kamil Kılıç’ın, Rabia Bulut ile röportajında Nakış sanatının bir sabır işi olduğuna dikkati çekerek, insanların kendi yeteneklerini içlerinde hapsetmeden dışa yansıtmaları gerektiğini, bunun da emek vererek mümkün olduğunu söyledi.

Kamil Kılıç: Bu maceraya sizi sürükleyen şey neydi?

Rabia Bulut: 2019 yılına İstanbul’da öğretmenlik yaptığım kolejde yaşadığım maaş sorunları yüzünden istifa ederek ailemin yaşadığı şehre yerleştim. Mesleğimi çok sevdiğim için farklı bir arayışım yoktu. Yeni taşındığım şehirde öğretmenliğe devam edebilmek için yeni iş arayışı içindeydim. Yeni iş arayış sürecim pandemi zamanına denk geldiğinden kendime ayırabileceğim bolca vakit oldu. Bu zaman aralığında daha öncede denemiş olduğum bazı tasarımlar üzerinde daha ayrıntılı çalışmalar ve denemeler yapma fırsatım oldu.

Suyu kuruyan barajdan tren istasyonu çıktı Suyu kuruyan barajdan tren istasyonu çıktı

Kamil Kılıç: Azminizi artıran en büyük etken nedir?

Rabia Bulut: Tabii ki sosyal medya beğenilerim. Güzel ve büyüleyici olan her şey gibi yaptığım bu işin de arkasında uzun uğraşlar, büyük emekler ve uzun mesailer var. Yapmış olduğum tasarımlarımın insanlar nezdinde ne yönde bir etki uyandıracağını merak ettiğimden sosyal medya platformlarında paylaşımlar yapmaya başladım. Bu süreçte olumlu olarak dönen her etkileşim benim için ileriye dönük bir motivasyon kaynağı oldu. Çalışmalarımın bugüne gelmesi, farklı perspektifler kazandırabilmiş olmuş olmamdaki en büyük etkenlerden biri insanların beğenilerini ve zevklerini iyi analiz edebiliyor olmama bağlıyorum.

Kamil Kılıç: Nakış sanatı veya illüstratif sanatlar dalında eğitim aldınız mı?

Rabia Bulut: Bu konuda herhangi bir eğitim almadım ama öğrenmeyi ve öğretmeyi seven bir karakterim olduğu için yeteneğimi zamanla geliştirerek, tasarımlarıma yeni ve modern bakış açısı katabildim. Yani kısaca yaparak öğrendim, deneyerek başarabildim diyebiliriz. Ayrıca bu işi nasıl meslek haline getirdiğim konusu hakkında takipçilerimden sıkça soru alıyorum. Öncelikle yaratıcılık isteyen sanatsal işlerde finansal gelir odaklı çalıştığınız zaman kaliteli işler üretmek neredeyse imkansız hale geliyor. Ben yaptığım işleri insanların beğenisine sunarken finansal bir beklenti duymadım zamanla gelişen ve büyüyen ilgi devamında finansal kaynak sağlamaya başladı. Eğer ortaya kaliteli ve yaratıcı bir iş koyabiliyorsanız emin olun bunun maddi ve manevi karşılığını almak için ekstra bir çaba sarf etmenize gerek kalmıyor.

Kamil Kılıç: Eserlerinizde hangi sanat akımından esinleniyorsunuz?

Rabia Bulut: Ben öncelikle sanata post-modern pencereden bakıyorum. Geleneksel akımların aksine fütiristik perspektifin katkılarını daha önemli buluyorum. Gelişmiş ve geleceğe dönük yaratıcı işlerin alışılagelmiş geleneksel kavramlardan uzaklaşması ve sıyrılması gerektiğini düşünüyorum.

nakış1

Kamil Kılıç: İşinizi farklı mecralara taşımayı düşünüyor musunuz?

Rabia Bulut: En büyük hayalim dijital mecranın dışına çıkarak özel ve özgün projelerimi insanların ziyaretine sunabilecek bir sergi açmak. Bu yönde bir takım çalışmalar yürütüyorum fakat biraz zaman alacak. Bunun yanı sıra sanatsal yeteneğe sahip kadınlarla kolektif bir proje yürütmek ve kadın dayanışması adına adımlar atmak için bir dernek oluşumu kurmak istiyorum. Bu proje ile kadınların içinde var olan sanat ışığını ortaya çıkararak hem maddi hem manevi dönüşler almayı planlıyorum. Dernek oluşumumuzu dijital ortama taşıyarak özellikle ev kadınlarımız için ek ekonomik gelir sağlamayı istiyorum. Ayrıca kurmayı istediğim kolektif kadın hareketine mensup kadınların eserlerini sergimde sergileyerek keşfedilmelerine yardımcı olmak istiyorum.

Kamil Kılıç: Bu işi yapmak isteyenlere ne gibi önerileriniz var?

Rabia Bulut: Öncelikle yeteneklerini keşfedecekleri uğraşlara yoğunluk vermelerini ve zaman ayırmalarını tavsiye ediyorum. Kesinlikle sabit bir hedef içinde olmamalarını, nakış yapmaya çalışırken farkına varacakları farklı bir yeteneklerinin olması durumda nakışta ısrar etmeyip o tarafa yönelmelerini tavsiye ediyorum. Bir eğitmen olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki; en güzel öğrenme yöntemi deneyerek öğrenme yöntemidir. Denemeden, mesai harcamadan “ben yapamam” demek bir nevi yeteneğin katili olmak demektir. Nakış yapmanın bir çok yöntemi var bunları keşfetmek için alanında ün yapmış profesyonel nakışçıları takip edip esinlenmeleri çok önemli bir faktör olabilir. Nakış, tam anlamıyla sabır işi. Hemen sonuç beklemeden sabırlı bir şekilde yol almaları, kendilerine zaman tanımları çok faydalı olacaktır.

nakış2