ERKEN HABER - Kayseri'de bugün peş peşe meydana gelen depremlerin ardından Prof. Dr. Naci Görür, Kahramanmaraş ve Gaziantep depremlerinin stres alanı değişimlerine neden olduğunu ifade etti.

'Erzincan-Karlıova, Malatya, Adana, Kayseri ve Sivas yörelerinde bu tür depremler olabilir' diyen Prof. Dr. Görür, 'Benim beklentim olursa çoğunlukla küçük boyutlu depremlerin olacağıdır' dedi.

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen depremler sonrasında özellikle Konya ve Kayseri'de artçı deprem hareketliliği yaşanmaya başlandı. Bugün 6 dakika arayla 4'ün üzerinde 3 depremin meydana geldiği merkez üssü Kayseri olan depremler, Kayseri başta olmak üzere Kahramanmaraş, Adana, Sivas ve Nevşehir'de de hissedilirken vatandaşlar paniğe kapıldı.

Söz konusu depremler sonrasında Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medyadan açıklamalarda bulundu. "Son Maraş ve Gaziantep depremleri Anadolu Levhasının bölgeye yakın aktif fay sistemlerinde stres alanı değişimlerine neden oldu ve muhtemelen kimi fay parçalarının kırılmasına neden oluyor" diyen Prof. Dr. Naci Görür, "Bu nedenle Erzincan-Karlıova, Malatya, Adana, Kayseri ve Sivas yörelerinde bu tür depremler beklenebilir" dedi.

İşte Prof. Dr. Görür'ün açıklamasından satır başları:

"Saraycık-İncesu/Kayseri’de 4,9 ve 4,2 artçı deprem oldu. Bu deprem düşük aktiviteli Ecemiş Fay zonu içerisinde. Bu zon KAF’dan ayrılıp Mersin’e kadar uzanır 730 km uzunluktadır. Geçmişte büyük depremler üretmiştir. 1414, 1717 ve 1835’de depremlerin şiddeti yer yer VIII olmuştur.

Çukurova Belediye Başkanına suikast girişimi engellendi Çukurova Belediye Başkanına suikast girişimi engellendi

1717 depreminde 8 binden fazla insan ölmüştür. 1835’de 1000’den fazla insanın öldüğü söylenir (Anadolu Gaz.). Aletsel dönemde 1940, 1960, 2021 yıllarında genellikle 4-5 mertebelerinde depremler olmuştur. Son Maraş ve Gaziantep depremleri Anadolu Levhasının bölgeye yakın aktif fay sistemlerinde stres alanı değişimlerine neden oldu ve muhtemelen kimi fay parçalarının kırılmasına neden oluyor. Bu nedenle Erzincan-Karlıova, Malatya, Adana, Kayseri ve Sivas yörelerinde bu tür depremler beklenebilir.

Yoksa büyük deprem olacak, şu zamanda olacak, vb şeyler söylemiyorum. Benim beklentim olursa çoğunlukla küçük boyutlu depremlerin olacağıdır."