Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan arasında "milli gelir" tartışması yaşandı.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı

ERKEN HABER - Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın milli gelire ilişkin paylaşımı gündem oldu.

Varank, şahsi sosyal medyasından yaptığı paylaşımda:

"Bazılarının söylediği "2002 öncesi dönem daha iyiydi, Türkiye daha müreffehti' iddiası KOCAMAN BİR YALANDIR! 1984 - 2002 arası 19 yıllık dönemde Türkiye'de kişi başına milli gelirin ortalaması SADECE 2650 $'DI. Biz milli geliri artırarak iktidarımızda 9670 $'A YÜKSELTTİK." ifadelerini kullandı.

serkan özcan twit1

Gelecek Partisi Sözvüsü Serkan Özcan ise Bakan Varank'ın "kocaman bir yalan" olarak ifade ettiği milli gelir ve refah seviyesine ilişkin sosyal medyadan cevap verdi.

serkan özcan twit

Serkan Özcan, Varank'a cevaben yaptığı paylaşımında, verileri de kullandı:

"Bazılarının söylediği gibi kişi başı milli gelirin 9650 dolar olması başarı değildir! Dünya büyürken Türkiye’nin payı özellikle Cumhurbaşkanlığı sisteminde hızla gerilemiştir! 2022’de dünya ekonomisinden alacağımız pay %0,67 ile tarihi düşük seviyelere yakın gerçekleşecektir!"

Resim

Serkan Özcan'ın paylaşımında yer alan IMF verilerinin yer aldığı grafikte, Türkiye'nin dünya ekonomisindeki payının 2000'li yıllara düştüğü gerçeği görünüyor.