Cesaretli siyasetçi lazım, mahalle muhtarlığı müessesine son verebilecek.

Başımıza ne geldiyse zaten popülist politikalar yüzünden gelmedi mi? Oy kaygısı yüzünden her siyasi muhtarlara şirin görünür, sırtını sıvazlar, muhtarlardan gelen talepleri yapmaya çalışırlar ki seçimde de muhtarlar siyasilere çalışsın diye.

Yav Allah aşkına mahalle muhtarı ne iş yapar? Artık ikametgah ilmühaber senetleri de alınmıyor, adresler de sorulmuyor, istihbarat da onlardan alınmıyor. Fakir fukaranın listesi de onlardan alınmıyor zaten, partiler kendi temsilcilerinden alıp, kendi partililerine yardım ediyor.

Hiç dikkatinizi çekti mi seçimlerde ölümlü kavgaların tamamına yakını muhtar seçimlerinde oluyor. Nedir bu kavganın sebebi, nedir insanları ölümüne savaştıran rant? Takdiri size bırakıyorum.

Hayatımızda artık “Muhtar Emmi” yok sadece, genç ve kadın muhtarlar da var 50 bin muhtar arasında. İçişleri Bakanlığının 3 yıl önce açıkladığı veriye göre 50 bin 750 muhtar vardı.

Laf kalabalığı yapmadan doğrudan sormak istiyorum; Mahallenizin muhtarının ismini biliyor musunuz? Seçimden saç kez karşılaştınız? Resmi veya gayri resmi hiçbir işiniz oldu mu muhtarla? Alın teri maaşlarımızda verdiğimiz vergilerden her ay 250 milyon lira muhtara ödendiğini biliyor musunuz?

Bence hiç öğrenmesiniz, öğrenip de ne yapacaksınız ki; belki içinizden küfredip konuyu kapatacaksınız.

ÖDENEKLERİ ARTACAK

Bu hafta Meclis’te görüşülecek tasarılar arasında muhtar ödeneklerine zam öngörülüyor. Maaş yerine ödenek diyelim, çünkü muhtarların büyük çoğunluğunun emekli maaşı da var zaten. Asgari ücretin altında kalmış ağaların aldığı ödenek, 780 lira artırılarak 4 bin 253 liraya çıkarılacakmış.

Bu adaletsiz ve haksız bir şekilde muhtarlara verilen ödeneklerin iptal edilmesi için muhtarlık müessesesinin kaldırılması için vicdanlı ve cesur siyasetçi lazım. Bunu TBMM Genel Kurulu’nda kimse dile getiremez, getirdiği an muhtarları savunan kahramanlar türemiş olur. Gerçeği konuşacak tek kişi olabilir o da seçimlerde milletvekili adayı gösterilmeyecek biri olmalı. Ancak her vekilin rüyası, hülyası, düşüncesi “kendisinin çok iyi vekil olduğu, kendisinden daha iyi vekil adayı bulamayacakları” yanılgısıdır.

Bir zamanların fenomen dizisi Mahallenin Muhtarları'ndaki Fadime karakterine can veren Aydan Burhan'ı hatırlamayan yoktur.  Z kuşağı bilmez bu diziyi çünkü 1992-1997 yılları arasındaydı.