ERKEN HABER - Büyük Birlik Partisi'nin kurucu Genel Başkanı merhum Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında açılan 19 sanıklı davanın görülmesine devam edildi.

Kahramanmaraş 2. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün görülen duruşmaya, tutuksuz sanıklardan bazıları katıldı. Farklı davalar nedeniyle cezaevinde bulunan aralarında FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanına suikast timinde yer aldıkları gerekçesiyle mahkum edilen ve bu dosyanın da sanıkları olan Davut Uçum ile Aydın Özsıcak'ın da olduğu 4 sanık, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlandı.

Duruşmada, Yazıcıoğlu'nun ağabeyi Yusuf, oğlu Furkan Yazıcıoğlu ile yakınları ve taraf avukatları hazır bulundu. Mahkeme başkanı dosyaya gelen belgeleri okudu. Duruşmada, sanık Yusuf Yiğit ile dosyanın tanığı A.E. arasında geçen telefon görüşmesinin kayıtları dinlendi.

"SÖKEN VE YAKAN EKİP VAR"

Duruşmada dinlenen telefon görüşmesine ait ses kayıtlarında, sanık Yusuf Yiğit'in, "Bir söken ekip var bir de sökülen malzemeyi yakan ekip var" dediği duyuldu.

Sanık Yiğit, iddiaların kendisiyle alakalı olmadığını öne sürerek beraatini talep etti.

Diğer sanıklar da önceki savunmalarını tekrar ettiklerini belirterek beraatlerini istedi.

Mahkeme heyeti, Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığındaki ana soruşturma dosyasının beklenilmesine karar vererek duruşmayı 10 Mayıs'ta erteledi.

"BU SUÇ BİR BÜTÜNDÜR"

Yazıcıoğlu ailesinin avukatı Kemal Yavuz, duruşma sonrası adliye çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, mahkemenin, mevcut dava ile Başsavcılıktaki ana soruşturma dosyasının birleştirilmesine karar verdiğini hatırlatarak şunları söyledi:

"Bu bizim 13,5 yıldır sürdürdüğümüz mücadelede belki ilk önemli bir husustur. Netice itibarıyla biz şunu kabul ettirmiş olduk. Bu suç bir bütündür, eylem bir bütündür. Arama kurtarmayı yapmayanlar, GPS cihazını sökenler, delil karartanlar, delillere ulaşılmasını engelleyenler, örgütlü yapının unsurlarıdır. Dolayısıyla gerçekleştirilen suikastın da bunlar parçalarıdır. Yani bir amaç suç var. Amaç suç helikopteri suikasta uğratmak, araç suçlar ise delilerin yok edilmesi, yeni deliller üretilmesi, sahte delil üretilmesi, arama kurtarmanın önlenmesi. Bu eylemlerin hepsi ortaya çıkmış, hukuk tarafından da önemli ölçüde kabul edilmiş durumda, bir kısım kararlarda kesinleştiği için bunu rahatlıkla söyleyebiliriz."

"SUİKAST DAVASI OLARAK ELE ALINMALI"

Duruşmayı izleyen Milli Yol Partisi Genel Sekreteri Haşim Yanar ise mahkeme sonrası sosyal medya hesaplarından şunları paylaştı:

"Camia "son beş yıldır "ANA DAVA DOSYASI" açılacak diye avutulurken, olayın gündemde kalmasına katkı sağlamak böylelikle bir bakımada üstünün kapatılmasına olabildiğince engel olabilmek amacı ile bu gün bir kere daha;

Muhsin Başkan ve arkadaşlarının ""düşürülmek suretiyle ölümlerine neden olan" helikopterdeki ("bize göre suikast)", kara kutu nitelikli cihazların kaybolmasına sebep oldukları iddiası ile "sözde hırsızlık" suçundan (!) yargılanan kaza kırım ekibindeki bazı görevlilerlerle birlikte olayda ihmali bulunduğu iddia edilen diğer bazı kişilerin yargılanmasına devam edilen duruşmalardan birine daha katılmak üzere arkadaşlarımızla birlikte Kahramanmaraş Adliyesindeyiz.

Daha önce görevi ihmal suçundan yargılanma davası olarak sürdürülürken haklarındaki gülünç iddianın karşılığı olarak bir yıldan, iki yıla kadar ceza alan devlet memurları ki ne benzer bir şekilde kalan bu son davadan yargılananların da aynı benzer cezalara çarptırılmak üzere sürdürülen bu duruşmalarla, neredeyse 14 yıla yakın bir süredir kamuoyu meşkul edilmekte ve sanki Muhsin Yazıcıoğlu'nun hukuk süreçleri sıkı takip ediliyomuş gibi hava verilmektedir.

Yozgat ve Erzincan'da otobüs kazası Yozgat ve Erzincan'da otobüs kazası

Konu "Örgütlü Suç" ya da "Kasten Öldürme" ya da "Suikast Davası" olarak ele alınmadığı sürece ya da eğer gerçekten "Ana Dava Dosyası" açılmadığı sürece malesef bu duruşmalar sadece kamuoyunun avutulmalmasından, adeta kurbağa haşlamasına maruz bırakılmak suretiyle de davaları samimiyetle takip eden bir avuç Muhsin Başkan sevdalılarına zulmetmetmekten başka hiç bir işe yaramamaktadır.

Ama inşallah bugün değilse de illaki bir gün; Suikast yapanlar, olayı kontrollü ilgisizlik yapmak suretiyle unutturmaya çalışanlar, dönemsel imkan ve imtiyazlardan faydalanmak üzere ağız değiştirip bilmeze, duymaza yatanlar hakettiği muameleyi göreceklerdir."