İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Sedat Peker'in iddialarında adı geçen iş insanı Mine Tozlu Sineren'i ifadeye çağırdı

ERKEN HABER - İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı iddialara ilişkin soruşturma başlattıklarını açıkladı. Açıklamada Mine Tozlu Sineren’in ihbarcı sıfatıyla ifadesinin alınacağı, elindeki bilgi ve belgelere göre hareket edileceği belirtildi. Soruşturmanın açılmasının ardından Mine Tozlu Sineren açıklamada bulundu.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, eski Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun, kendisine bir sorun nedeniyle başvuran Marka Yatırım Holding’in sahibi Mine Tozlu Sineren’i, AKP Erzurum Milletvekili olan kardeşi Zehra Taşkesenlioğlu’na yönlendirdiğini iddia etmişti.

Zehra Taşkesenlioğlu’nun da Mine Tozlu Sineren'i Way Out adlı bir finansal danışmanlık şirketine yönlendirdiğini söyleyen Peker, burada Mine Tozlu'dan 12 milyon lira danışmanlık adı altında “rüşvet” istendiğini öne sürerek belge paylaşmıştı.

Marka Yatırım Holding şirketinin patronu Mine Tozlu Sineren, “CİMER’e yaptığım şikayette bilgi ve belgeleri verebilirim demiştim. Bu soruşturmanın aylar önce açılması gerekirdi. Çıkıp yayına konuşmasaydım açılmayacaktı” dedi.

"KURUMU MU KORUYORLAR? KİŞİLERİ Mİ?"
 
Halktv.com.tr'ye konuşan Sineren, “Ben iddialara ilişkin aylar önce CİMER’e şikayette bulundum. Bu dosyanın daha önce açılması gerekirdi. Çıkıp yayına konuşmasaydım, SPK suç duyurusunda bulunmasaydı açılmazdı. SPK şikayetine gelince… Neden adı geçen diğer kişiler hakkında suç duyurusunda bulunmuyor? Kurumu mu koruyorlar, kişileri mi? Ben bu tarz insanlarla yıllardır mücadele ediyorum" ifadelerini kullandı.

"Bu dosyada şüpheli olmayı bekliyor musunuz?" sorumuz üzerine ise Sineren "Bu dosyada ben niye şüpheli olayım ki” yanıtını verdi.

CANLI YAYINA KATILMIŞTI

Tekirdağ'da çıkan orman yangını söndürüldü Tekirdağ'da çıkan orman yangını söndürüldü

ERKEN HABER'de yer alan haberde, Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in iddiaları ile gündeme gelen Marka Yatırım Holding’in sahibi Mine Tozlu Sineren, canlı yayında rüşvet sürecini anlatmıştı..

Sedat Peker bugün yaptığı paylaşımlarda Sermaye Piyasaları Kurumu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ile kardeşi AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun, Marka Yatırım Holding’in sahibi Mine Tozlu Sineren’den 12 milyon TL rüşvet istediğini iddia etmişti.

Peker, Sineren’in bu parayı ödeyemeyeceğini söylemesi üzerine bir arkadaşı tarafından Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu’na yönlendirildiğini öne sürmüştü.

Peker'in iddialarının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuya ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. 

Sineren'in açıklamalarının satır başları şöyle:

''2016 yılında bu şirketin yönetim kuruluna girdiğim de şirket gözaltı pazarındaydı. Benim buradaki yapmak istediğim olay, mağdur olan şirketlerin işlem görür hale gelmelerini sağlamak. 

Darbe girişimin ardından kasım ayına kadar sistem çöktü ve kimse işlem yapamadı. 8 ay sonra işlem pazarına çıkardım bu şirketi. Yani şirket borsada işlem görmeye başladı. 

Patronların hisselerle bir alakalı olmamalı. Patron şirketine sahip çıkar, yatırımcı hissesine sahip çıkar.

Ben 13 milyon sermayeyi içeriye soktum, mağazalar açmaya başladım. Benim bu işi yapmama izin veren SPK'ydı. Hisse senetlerim benim adıma tahsis edildi. Sonra kapılar çalınmaya başladı.

Borsayla ilgili bir medya grubu var. Bunlar patronların hisselerini yükseltebilmek haberler yapıyorlar. Bir takım gruplar kuruluyor, küçük yatırımcıyı kandırıyorlar.

Ansa olan şirktin ismini Marka Yatırım Holding olarak değiştirdim. Oluşturduğum projeyle sermaye artırımı için başvuru yaptım SPK'ya. O dönem Ali Fuat Taşkesenlioğlu SPK başkanlığına geçti. Benim projemi anlayabilecek kişilerin incelemesini istiyorum. Sermaye artırımı talebim fiktif gerekçesiyle reddedildi. İlk alarmı orada alıyorum. Bana diyorlar ki 'Ya parayı ya şirketi koyacaksın' 

SALİH ORAKÇI AYRINTISI

İşlemin onay görmesi için Taşkesenlioğlu'nun uzmanları ile muhatabım.TOBB Deniz Meclis Üyesi Salih Orakcı (Binali Yıldırım'ın başdanışmanı) ile yollarımızı kesişti. Biz bir ortaklık yaptık kendisiyle. Bürokrasinin içerisinde yer aldığı için ortaklık kurdum.

Salih Orakcı'ya verdiğim paralarla ilgili kendisine icra davası açtım.

''İDDİALARINDA DOĞRU OLMAYAN UFAK TEFEK ŞEYLER VAR''

Sedat Peker'i eskiden tanıyorum ama bir süredir görüşmüyoruz. Geçmişten gelen ortak arkadaşlarımız var. Bu bilgileri nereden aldı çok şaşırdım. Bunlarla ilgili çok başvuruda bulundum. Her seferinde devlet kurumlarına bildirdim, cevap alamadım. İddialarında doğru olmayan ufak tefek şeyler var."


E5DAC567-E563-4129-B577-4FF53B81B189

"ŞOK OLDUK''

SPK halk adına şirketleri denetleyen bir kurum. Ben bir sorun yaşadığımda SPK'ya gittiğimde SPK hangi mekanizmayı çalıştırarak bize zarar veren şirketleri cezalandırıyor?

Patronların önüne çıkan şu: 'Vereceksin. Vermezsen ilerleyemezsin, durdururuz'. Paylaşmak zorundasınız. İmzalarımızı taklit ederek sahte senet düzenlediler. Jandarma kriminale gitti. Oradan bize imzaların bize ait olduğu yönünde belge geldi. Şok olduk. Hacizler başladı.

Ali Fuat Bey başkan olduğunda kendisiyle sermaye artırımı başvurum hakkında randevu talebinde bulundum. Hiçbir şekilde bana bir randevu verilmedi. Bunun üzerine araya giren kişiler bana Zehra ile görüşmem gerektiğini, onun ilgilendiğini söylediler. O dönem seçim dönemiydi. Beni Erzurum'a çağırdılar, gittik. Dediler ki: 'Erzurum'da seçim dönemi, bizi Hınıs Köyü'ne çağırdılar. Bir kahvehanede gece orada bekledim, Zehra Hanım'la görüşmemizi yaptık. Dedim ki 'Abiniz Ali Fuat Bey'le görüşmek istiyorum, nedense beni buraya çağırdılar. 'Ben bunu abime ileteceğim' dedi. Ben orada ağladım. 'Burada ne işim var?' dedim. SPK Başkanı ile görüşebilmek için Erzurum'da ne işim var, Zehra Hanım'ın bu konu ile ne alakası var? Telefonda görüşme olmuyor, her şey yüz yüze oluyor. Ben bir umutla gidiyorum, derdimi anlatmak istiyorum. 

Ankara'ya dönünce bana haber yolluyorlar, 'Para vermeden bu işler olmaz' diyorlar.

Serkan Taranoğlu'yla görüştüm, dedim ki ben rüşvet vermem. Benim param yok. Dediler ki buna gidersen bu kadar ister, şu olur, bu olur. Sistem kurulmuş.

Ben tabi orada arkadaş ortamında olunduğu için bir samimiyetimiz oldu. O da tabiki yaşadığı sıkıntıları anlattı. Maddi olarak yaşadığı sorunlardan bahsetti. Daha sonra benim eşimle görüştüler. Paramın olmadığını söyleyince diyalog direk kesildi.

Şikayetim üzerine ifadeye çağırdılar. 1 Eylül'den sonra gidip ifade vereceğim.

Rüşvet vermeyen tek patronum. Rüşvet veren patronlar ifşa edilince ne olacak? Cumhurbaşkanı ile görüşmek istedim. Bunlardan haberi olduğunu düşünmüyorum. Haberi olsa bunlar olmamalı. 

Korkmaz Karaca'yla ilk tanışmadım. Oradaki sistemden bahsedildi. Bu sistemin büyük paralarla dönebileceğini, kendisinin daha az isteyeceğini söyledi. Korkmaz Karaca ile bir kez telefonda görüştük.

Beştepe'de bu tip işlerle ilgilenen farklı ekipler var. 2008 yılında DYP tarafından Beşiktaş İlçe Başkanı olarak atandım.

Ali Fuat Taşkesenloğlu ile görüştüm, görevden alındıktan sonra. 'Burada bana bunlar yapıldı' dedim.  Bana 'Siz aracılarla geldiniz' dedi. Aracılara para versem kendisiyle görüşebileceğimi söyledim. Bana kardeşiyle 1.5 yıldır görüşmediğini söyledi.