Muğla’nın Fethiye Belediyesi tarafından düzenlenmesi planlanan ve 16 sanatçının katılacağı Milyon Fest Fethiye Festivali, Fethiye Kaymakamlığı tarafından iptal edildi.

ERKEN HABER - Muğla’nın Fethiye ilçesinde CHP’li Belediye tarafından düzenlenecek olan ve 16 sanatçının katılacağı Milyon Fest Fethiye Festivali, Muğla Valiliği tarafından iptal edildi. CHP’li belediye başkanları tepki gösterdi. 

Muğla'nın Fethiye ilçesinde CHP'li başkanı bulunan Fethiye Belediyesi tarafından 1-4 Eylül tahinlerinde düzenlenmesi planlanan ve Türkiye'nin en büyük müzik festivalleri arasında yer alan Milyon Fest Fethiye, Valilik tarafından iptal edildi.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “Alınan kararın gerekçesi yok. Kendilerine yakın insanların konserleri iptal edilmiyor” diyerek tepki gösterdi.

"İDARİ MAHKEMEYE BAŞVURACAĞIZ"

Fethiye Belediyesi'nin destekleriyle organize edilen Fethiye Milyon Fest'e bu sene 16 ünlü sanatçı katılım sağlayacaktı.

1-2-3-4 Eylül'de yapılması planlandığını belirten ve bu yıl ikincisini düzenleyeceklerini bildiren Karaca  “Bu yıl yine çok güzel projelerimiz vardı. Ama sabah Valilik'ten aldığımız bir haberle üzüldük. Gençlerimizi İnlice Plajı'nda 16 sanatçıyla buluşturacağımız Milyon Fest,  Valilik tarafından iptal edildi. Gerekçesi yok. Biz idari mahkemeye başvuracağız. Kendine yakın insanların konserleri iptal edilmiyor ama Fethiye Belediyesi'nin İnlice Plajı'ndaki yapacağı konser iptal ediliyor. Bunu gençlerimizin takdirine sunuyorum” diye konuştu.

milyonfest

KAYMAKAMLIK İPTAL ETMİŞ

Milyon Fest'in yasaklanmasına tepkiler yükselirken, valilik tarafından yapılan açıklamada gerekçe olarak kaymakamın uygun görmediği kaydedildi.

Muğla Valiliği, Fethiye Belediyesi'nin destekleriyle 1-4 Eylül günleri arasında düzenlenecek olan Milyon Fest festivalini yasakladı. Bu yıl 16 sanatçının katılacağı festivalin yasaklanması tepkilere neden oldu.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, kararı sanal medya hesaplarında duyarak, tepki gösterdi. Karaca, “Bu yıl yine çok güzel projelerimiz vardı. Ama sabah valilikten aldığımız bir haberle üzüldük. Gençlerimizi İnlice Plajı’nda 16 sanatçıyla buluşturacağımız Milyon Fest, valilik tarafından iptal edildi. Gerekçesi yok. Biz idari mahkemeye başvuracağız. Kendine yakın insanların konserleri iptal edilmiyor. Ama Fethiye Belediyesi’nin İnlice Plajı’ndaki yapacağı konser iptal ediliyor. Bunu gençlerimizin takdirine sunuyorum” dedi.

Bu açıklamanın ardından Muğla Valiliği iptalin gerekçesine ilişkin açıklamalarda bulundu.  Yapılan açıklamada, alanın özel koruma çevresi olduğu, yoğun insan faaliyetleri sebebiyle ekolojik dengeye zarar verilebileceği gerekçesiyle iptal edildiği kaydedildi.

"2. Uluslararası Distopya Film Festivali" sinemaseverlerle buluşacak "2. Uluslararası Distopya Film Festivali" sinemaseverlerle buluşacak

milyonfest1

Açıklamada devamında şu ifadelere yer verildi:

"İlçemiz İnlice Mahallesinde bulunan Inlice Halk Plajı ile ilgili yapılan incelemede söz konusu alanın Fethiye- Göcek Özel çevre Koruma Bölgesi, Doğal karakteri Korunacak Alan ve Arkeolojik Sit Alanı içerisinde kaldığı, organizasyonun incelenmesi neticesinde; çadır, kamp alanları, karavan park alanları vb. şekilde düzenlemeler olacağı ve bu düzenlemeler sonucu bölgede yoğun insan trafiği, ses ve ışık etkileri yoğun insan faaliyetleri sebebiyle ekolojik dengeye zarar verilebileceği, Özel Koruma Bölgeleri ile Doğal Sit Alanlarında Muğla Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden izin alınmasının uygun olacağı Fethiye Orman İşletme Müdürlüğünün İnlice Mahallesindeki Orman ve halk plajı civarındaki ilgili festivalin yapılmamasına dair görüşü İnlice Muhtarlığını ve Înlice Köyü Kalkındırma Geliştirme, Çevreyi Koruma Derneğinin faaliyetin yapılmamasına dair 15.08.2022 tarihli dilekçeleri Bu gerekçelerle 01-04 Eylül 2022 tarihlerinde İlçemiz İnlice Mahallesi İnlice Halk Plajında yapılması planlanan Milyonfest 2022 Rock Festivali organizasyonunun yapılması Kaymakamlığımızca uygun görülmemiştir.”