ERKEN HABER – MİLLİ YOL Genel Başkanı Çayır, Erken Haber’e yaptığı açıklamada, kamuoyunda, hükümlülerde ve ailelerinde Genel Af konusunda bir beklenti olduğunu söyledi.

Yaklaşık 13 yıl cezaevinde kalan Remzi Çayır, cezaevindeyken yaşadıkları ve tecrübelerini kaleme aldığı 14 kitabı bulunuyor.

Genel Affın bir ihtiyaç haline geldiğini belirten Remzi Çayır, Türkiye’deki sistem nedeniyle zaman zaman kırılmalar yaşandığını, toplumdaki genel af beklentisinin olağan olduğunu söyledi.

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayları kaç imza topladı Bağımsız Cumhurbaşkanı adayları kaç imza topladı

cezaevi-1

MİLLİ YOL Genel Başkanı Çayır, şunları kaydetti:

“Türkiye gibi zaman zaman kırılmalar yaşayan , darbeler yaşayan, olağanüstü dönemler yaşayan, hukukun unutulduğu, adaletin kapı dışarı edildiği ülkelerde genel af ihtiyaç haline geliyor. İnsanlar da kamuoyu da suça bulaşmışlar da içeride bulunanların dışarıda olan yakınları da bu şekilde bir umuda, düşünceye kapılıyorlar.

Bu, Türkiye’nin geçmişiyle de ilgili, Türkiye’deki sistemle de ilgili, Türkiye’de hukukun olmamasıyla mahkemelerin çok uzun sürmesiyle ilgili bir durum. Yani tam anlamıyla adaletin olmayışıyla ilgili. Şu anda içeride ve dışarıda bir beklenti var. Af, bir gereklilik ancak infaz yasası unutulur, sadece afla yetinilirse yanlış yapılmış olur. Afın yanına mutlak anlamda infaz yasasını günün şartlarına, içerideki şartlara, insanın ruh dünyasına, fıtratına uygun hale getirilmesi lazım."

Cezaevinde kaldığı süreçte af ve infaz yasalarıyla uğraştığını anlatan Çayır, "İnfaz Yasası’nın şu an Türkiye’de hiçbir etkinliği yok. Şu an sadece rakamsal olarak cezasını şu kadar yatarsa çıkar bir kaide var. Onun dışında iyileştirmeyle alakalı hiçbir şey yok. Mutlak anlamda günün şartlarına uygun hale getirilmesi gerekir" diye konuştu.

Remzi Çayır-1

MUHSİN YAZICIOĞLU’NUN CEZAEVİ ARKADAŞI

Müzeye dönüştürülen Ulucanlar Cezaevi'ni gezen Çayır, burada yaşadıklarını anlatırken, duygusal anlar yaşadı. Cezaevinde maruz kaldıkları işkenceleri, idam sehpasına giden arkadaşlarını anlatan Remzi Çayır, darbe döneminde suçsuz yere cezalandırılan insanların mağdur olduklarını dile getirdi.

Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun cezaevi arkadaşı olan Remzi Çayır, Yazıcıoğlu ile birlikte kurdukları BBP’nin yanlış politikalarından dolayı partiden ayrılarak Milli Yol Partisi’ni kurduklarını, Yazıcıoğlu’nun hedefleri doğrultusunda yollarına devam ettiklerini söyledi.

Hafta sonu yapacakları 1. Büyük Kurultay’ın ardından seçimlere girmeye hak kazanacak olan Milli Yol Partisi, 65 ilde teşkilatlanmasını tamamlamış durumda.