ERKEN HABER - ÖZEL - Muhalefet partileri arasında bazı konularda işbirliği yapılmak üzere kurulan ve "Altılı Masa" adı verilen oluşum, seçim ittifakına dönüştü.

Millet İttifakı'nı oluşturan Altılı Masa son olarak Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun ev sahipliğinde ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu katılımıyla yapıldı.

Son toplantının tek gündemi, ittifakın Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi oldu.

Yaklaşık 5 saat süren toplantının ardından yapılan ortak açıklamada adayın kim olacağı konusunda uzlaşmaya varıldığı, adayıın isminin ise 6 Mart pazartesi günü açıklanacağı belirtildi.

ANKARA HAREKETLİ

Altılı masa toplantısının ardından, 6 siyasi partinin genel başkanları, parti kurmaylarıyla görüşmeye başladı.

Görüşmelerin ardından partililer tarafından yapılan açıklamalarda Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday olduğu anlaşıldı.

Herhangi bir isim telafi etmemeye çalışan siyasiler, üstü kapalı da olsa Kılıçdaroğlu'nu işaret ett.

İYİ PARTİ KAYNIYOR

Sinan Ateş'in eşinden Kılıçdaroğlu'na ziyaret Sinan Ateş'in eşinden Kılıçdaroğlu'na ziyaret

Kılıçdaroğlu'nun aday gösterilmesi, en fazla İYİ Parti'de soruna yol açtı.

Parti kurucuları ve divan üyeleri, Mansur Yavaş yerine Kılıçdaroğlu'nun aday gösterilecek olmasını bir türlü kabullenemiyor.

Parti milletvekilleri ve parti kurmaylarıyla görüşen Akşener, seçimlerde Kılıçdaroğlu'nu desteklemek üzere parti tabanını ikna etmeye çalışıyor.

Akşener, partisinin il başkanlarını Ankara'ya çağırarak toplantı yapacağı kaydedildi.

Ankara kulislerinde, Pazartesi günü Kılıçdaroğlu'nun ismi açıklandıktan sonra bazı İYİ Partililerin istifa edeceği konuşulmaya başlandı. 

Diğer partilerin cumhurbaşkanı adaylığı konusunda fazla bir beklentisi olmadığından dolayı kılıçdaroğlu'nu kabullendikleri belirtildi.