ERKEN HABER - Dünya Kupası'nı kazanarak kariyerinin zirvesini yaşayan Arjantinli Lionel Messi'ye kupa töreninde giydirilen kıyafet olay oldu. Katar'ın ulusal sembolü 'Besht' dünya futbol tarihine bir imza olarak atıldı. 

Kupa töreninde Messi’ye giydirilen kıyafet olay oldu

Katar'da düzenlenen 2022 Dünya Kupası Finali’nde penaltılarla Fransa’yı deviren Arjantin 36 yıl sonra şampiyonluğunu ilan etti… Kariyerinin en unutulmaz gecesini yaşarken, koleksiyonunun tek eksik parçası olan Dünya Kupası’nı tamamlayan Lionel Messi’nin kupa töreninde giydiği kıyafet olay oldu. Turnuvayı rekorlar kırarak tamamlayan 35 yaşındaki dünya yıldızı kupayı almak için kurulan standa çıktığında tüm dünyanın meraklı bakışları arasında bir kıyafetle tanıştı.

TARİHE GEÇECEK POZ VERİLDİ

Stadyumda düzenlenen seremonisinde Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ve FIFA Başkanı Infantino, Messi’ye yöresel bir kıyafet olan ‘besht’ giydirdi. Siyah, transparan bir cüppeyi andıran kıyafeti sırtına geçiren Messi daha sonra kupayı alarak arkadaşlarıyla tarihe geçecek pozu verdi.

Ancak herkes Arjantin’in ve Dünya futbol tarihine geçecek o ikonik anlarda Messi’ye giydirilen ve törene dahil edilen kıyafeti konuşuyordu. Katar’da düzenlenmesi sıkça tartışma konusu haline gelen Dünya Kupası’nın ödül törenine de Katar imzası atılarak yeni bir tartışmanın fitili alevlendirilmişti. Peki ‘besht’ adı verilen o yöresel kıyafetin amacı neydi ve neden Messi’ye özel olarak giydirilmişti? İşte merak edilen o detaylar ve sosyal medyadaki yansımalar…

ULUSAL KİMLİĞİN PARÇASI ‘BESHT’

Besht bilinen diğer adıyla (Bişt) aslında genellikle Katar erkeklerinin kullandığı ve Arap kültürünün sembolize edildiği bir kıyafet. Özellikle Körfez ülkelerindeki Arapların tercih ettiği, gri, siyah, kahverengi, beyaz, bej gibi farklı renkleri bulunan bu ince kumaştan üretilen giysi özel ve resmi günlerde sıkça tercih ediliyor.

Türkiye-Hırvatistan maçına doğru Türkiye-Hırvatistan maçına doğru

Cübbe şeklinde tam boy olarak üretilen ‘besht’ takım elbiselerin üzerinde ya da farklı özel bir kıyafete ek olarak kullanılıyor. Gelenek ve göreneklerine bağlı olan Katar’da, besht ulusal kimliğin bir parçası olarak görüyor. Besht Araplar için en lüks kumaştır ve onu yalnızca çok yüksek bir kutlama için giyerler. Biri sana giydirirse, onun tüm şerefine sahipsin demektir. Ulusal günlerde bakan ve önemli kişilerin giydiği bu kıyafeti Messi’ye giydirmek bir onurlandırma göstergesiydi. Sizi diğerlerinden ayıran resmi prestijli bir kıyafet olan ‘Besht’ ya da ‘Bişt’ final gününün aynı zamanda Katar Ulusal Günü olması sebebiyle Lusail Stadyumu’nda yüksek rütbeli kişiler tarafından giyildi.

SOSYAL MEDYADA TEPKİ ÇEKTİ

Aynı kıyafet törene Infantino ile birlikte çıkan Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin üzerinde de vardı. Besht’e sahip olmak güç anlamına geldiği için Arjantin’in kaptanı ve lideri Messi’ye bu kıyafet giydirildi ve Dünya Kupası tarihinde benzeri görülmemiş bir an bırakıldı.

Sosyal medyada milyonlarca kişinin konuştuğu o kıyafete Türk kullanıcılar da kayıtsız kalmadı. Çoğunluğunu eleştirilerin kapladığı yorumlarda tarihe geçecek kupa töreninde ‘besht’in ortaya çıkarılması tepkilere neden oldu.