ERKEN HABER - Mersin’in Gülnar ilçesinde çıkan orman yangını, ekiplerin yoğun çabası sonucu yerleşim yerinden uzaklaştırıldı. 

Akkuyu Nükleer Santral projesinin devam ettiği Büyükeceli mahallesi yakınında çıkan orman yangını, kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Yangın, mahallenin Doğu ve Kuzey üst bölgelerinde rüzgarın da etkisiyle büyüyerek devam ediyor. Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, 110 hanenin tahliye edildiğini açıkladı.

Orman yangını, ekiplerin çabasıyla yerleşim alanından uzaklaştırıldı ancak rüzgarın etkisiyle yangın mahallenin kuzey ve doğu dağlık kesiminde devam ediyor.

Merkeze doğru ilerleyen yangın nedeniyle mahalle kısmen boşaltılırken, söndürme çalışmalarına ilçe ve yakın illerden de destekler yapılıyor. 

Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait 20 arozöz ile çok sayıda ekip karadan müdahaleye geçerken, havadan müdahale ise 8 Uçak ve 8 helikopterle yapılıyor.

MAHALLE TAHLİYE EDİLDİ 

Sandıkta evliliği için oy kullandı Sandıkta evliliği için oy kullandı

Jandarma ekipleri yangının çıktığı Büyükeceli mahallesini kısmen tahliye etti, park edilen araçlar da güvenli bölgelere taşındı.

Gülnar Belediye Başkanı Alpaslan Ünüvar, “Can kaybı yok. 30 ev boşaltıldı. Boşaltılan evler orman arazilerinde. Rüzgar sürekli yöne değiştiriyor. Yangın devam ediyor” dedi.

Orman yangınını söndürme çalışmalarına destek amacıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 3 adet S-70, 5 adet AS-532 ve 1 adet CH-47 tipi helikopter görevlendirildiği belirtildi.

YANGINA GİDERKEN KAZA YAPTI

Öte yandan yangına müdahale etmek üzere Mersin'den çıkan Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı bir arozöz, devrildi. Silifke-Gülnar arasında meydana gelen kazaya köylüler yardıma koştu.

Araçta sıkışan iki görevli kaza yerine gelen ambulansla Silifke Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Ancak sağlık durumları ciddi olan yaralılar Mersin Şehir Hastanesi’ne sevk edildi.

MSB'DEN BÜYÜK DESTEK

Bölgedeki vatandaşların endişeyle izleyerek takip ettiği yangına 8 uçak, 8 helikopter, 138 arazöz ve 850 personelle müdahale ediliyor. Milli Savunma Bakanlığı da bölgeye hava desteği gönderdi. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Mersin Valiliği’nin talebi üzerine Gülnar ilçesinde çıkan orman yangınını söndürme çalışmalarına destek sağlamak amacıyla Kara Kuvvetlerimizden görevlendirilen 3 adet S-70, 5 adet AS-532 ve 1 adet CH-47 tipi helikopter yangına havadan müdahale ediyor.”

Mersin'de orman yangını - Son Dakika Türkiye Haberleri | NTV Haber

110 HANE TAHLİYE EDİLDİ

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, orman yangınına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Vali Pehlivan, şunları söyledi:

“Bu yangında başta orman bölge ekiplerimiz olmak üzere müdahaleye başlandı. İlk saatlerde rüzgarın da gücüyle kısmen yerleşim alanlarına doğru, kısmen de kuzeye doğru yayılma eylemi gösterdi. Öncelikle şunu ifade edeyim çok şükür bir can kaybımız yok. Tedbiren mahallelerimize yakın 110 hanede 450 vatandaşımızı tahliye ettik. Ama yangın buralara yaklaşmadan bu tedbirleri aldığımız için herhangi bir onlarla ilgili sağlık vb. problem yaşanmadık.

Hanelerde de şu an itibariyle bir problem yok. Sadece ormanlık alan içerisinde metruk bir binanın yandığını arkadaşlar tespit etti. İçerisinde herhangi bir canlının bulunmadığı yaşam alanı olmayan metruk bir binaydı. Hummalı bir söndürme çalışması sürdürülüyor. Bu kapsamda 18 helikopter 6 uçakla yangına müdahale ediyor. Bu helikopterlerin içerisinde Orman Genel Müdürlüğümüze ait helikopler olduğu gibi Jandarma Genel Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı tarafından yönlendirilen helikopterlerimiz var.

Ayrıca 81 arazöz şu anda yangın söndürme çalışmalarını devam ettiriyor. Bütün bu ekiplerde çalışan personel sayısı ise 524. Bunların içerisinde AFAD ve UMKE ile orman bölge müdürlüğü ekipleri de yer alıyor. Tahliye edilen vatandaşlarımızın iaşeleri, derhal çalışma gruplarımız var. Yangının başından bu yana Afet Koordinasyon Merkezi’ni kurduk. Ankara’da da İçişleri Bakanlığı bünyesinde GAMER (Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi) bünyesinde irtibat halindeyiz.”

“PANSİYONLARIMIZ HAZIR”

Vatandaşların da toplanma noktalarında bir araya gelmelerinin sağlandığını bildiren Vali Pehlivan, şunları kaydetti:

“Sonra da iaşelerinin karşılanacağı noktalara taşındılar. Akşam saatlerinde eğer evlerine dönmeleri konusunda risk devam ederse barınma konusunda Gülnar merkezde pansiyonlarımız 460 kişi kapasiteli, onlar da hazır hale getirildi. Tedbirleri almış durumdayız. Şu an itibariyle rüzgarın da hızını kesmiş olduğunu görüyoruz.

Mücadele yoğun bir şekilde devam ediyor. Henüz ‘kontrol altına aldık’ diyemiyoruz. Ama havadan, karadan bütün ekiplerimiz müdahalelerini gerçekleştiriyorlar. İnşallah kısa süre içerisinde temennimiz söndürmeyi başarırız. Çalışmalar bu konuda da devam ediyor.”