ERKEN HABER - Merkez Bankası (TCMB) eylül ayı için kurumsal kredi maliyetlerinde de belirleyici olan referans faiz oranını yaklaşık 100 baz puan düşüşle yüzde 15.34 olarak karar aldı.

Referans oranda bugün yapılan indirimin ardından bazı ticari kredilerde eylül ayında yüzde 21.48'in üzerinde maliyet varsa bankanın kredilerin yüzde 20'si; yüzde 27.61'in üzerinde maliyet varsa kredilerin yüzde 90'ı oranında tahvil karşılık ayırması zorunlu.

Bu oranlar sırasıyla ağustos ayında yüzde 22.85 ve yüzde 29.38 idi.

İngiltere Kuzey Denizi'nde 898 blok için gaz ve petrol lisansı verecek İngiltere Kuzey Denizi'nde 898 blok için gaz ve petrol lisansı verecek

TCMB'nin azami komisyon oranlarına ilişkin metninde açıklanan referans oran ağustos ayı için aylık yüzde 1.25'ten yüzde 1.18'e düşürüldü. Bu yıllık olarak yüzde 16.32'den yüzde 15.34'e düşüş gerçekleştirilmiş oldu.

TCMB'nin referans faiz oranı hafta sonunda açıklanan kurumsal kredi maliyet eşiklerini belirlemek için kullanılmakta. Eşikleri aşan bankaların kademeli olarak ek tahvil tutmaları mecburi.  

Merkez Bankası geçen hafta politika faizinde yaptığı 100 baz puan indirim sonrasında ticari kredileri maliyetini düşürecek adımlara gitmişti. Bazı ticari kredilerde yüzde 20 düzeyinde uygulanan zorunlu karşılıkları (ZK) kaldıran TCMB, bunun yerine bankalar için yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisi getirmişti.

Yeni düzenlemelere göre bankalar daha önce ZK tesis ettikleri krediler için artık ZK'ye kıyasla daha yüksek miktarda tahvil tutacaklar. Buna ek olarak ticari kredilerin maliyeti ve büyümesi belirlenen oranların üzerinde olursa bankaların ayrıca tahvil tutması gerekecek.