ERKEN HABER - Yılın son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından Merkez Bankası (TCMB), faiz kararını açıklayacak.  Toplantıda, faiz indirimi veya faiz artışının beklenmediği belirtildi.

Merkez Bankası, bugün saat 14.00'de faiz kararını açıklayacak. TCMB faizi, yüzde 9 seviyesinde bulunuyor.

Enflasyonun gölgesinde geçen 2022'de faiz artışına gitmeyen TCMB, ağustosta yaptığı 100 baz puanlık faiz indirimiyle, 2021 sonunda olduğu gibi faiz indirim döngüsüne girmişti. Ağustos ve eylülde yapılan 100 baz puanlık indirimleri, ekim ve kasımda 150 baz puanlık faiz düşüşleri takip etti.

Asgari ücrete ara zam yapılacak Asgari ücrete ara zam yapılacak

FAİZ İNDİRİM DÖNGÜSÜ SONA ERDİ

TCMB, ağustosta yüzde 14 seviyesinde olan politika faizini yüzde 9 seviyesine çekti. Kasım'da alınan kararın ardından yayımlanan PPK metninde, "Kurul, mevcut politika faizinin küresel talebe ilişkin artan riskleri dikkate alarak yeterli düzeyde olduğunu değerlendirmiş, ağustos ayında başlatılan faiz indirim döngüsünün sonlandırılmasına karar vermiştir'' ifadelerine yer verilmişti.

Bu nedenle, TCMB'den aralık toplantısında faiz indirimi veya faiz artışı beklenmiyor. Politika faizinin yüzde 9'da sabit tutulması en olası senaryo olarak ön plana çıkıyor.

AA Finans'ın 14 ekonomistle yaptığı ankette de benzer bir sonuç çıkmıştı. Ankete katılan ekonomistlerin tamamı Merkez Bankası'nın faizi sabit tutmasını beklediğini ifade etmişti.