ERKEN HABER - Depremin yarattığı yıkım dolayısıyla 3 milyar lira bağış yaptığını açıklayan Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun eleştirilerine cevaben "Deprem yardımını borcum çıkarsa oradan düşmesin. Bu yardımı alın terimle millete hibe ettim. Çıkarsa borcum onu da öderim" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "beşli çete" olarak nitelendirdiği şirketlerden olan Cengiz Holding'in sahibi Mehmet Cengiz, deprem felaketinin ardından yardım toplamak amacıyla düzenlenen ve Merkez Bankası'nın da bağış yapması gibi ilginç olaylara sahne olan "Türkiye Tek Yürek" ortak yayınında 3 milyar dolarlık bağış yapacağını açıklamıştı.

Cengiz'in bağışı sonrasında Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından "Sevgili Beşli Çeteler, bu akşamki bağış performansınız gözlerimi yaşarttı. Dekontları mutlaka saklayın; onları 418 milyar dolarlık borcunuzdan düşeceğim" şeklinde bir paylaşım yapmıştı.

'BORCUM ÇIKARSA YARDIMI ORADAN DÜŞMESİN'

Geçici işçilere kadro kanun teklifi TBMM'de Geçici işçilere kadro kanun teklifi TBMM'de

Odatv'den Can Özçelik'e konuşan Mehmet Cengiz, Kılıçdaroğlu'nun paylaşımına ilişkin şunları söyledi:

"Sayın Kemal Kılıçdaroğlu böyle tweet atmış, ben bu acılı günde buna cevap vermek istemiyorum. Onu kamuoyuna, milletimizin taktirine bırakıyorum. İktidara gelir, biz her zaman devlete hesap vermek mecburiyetinde olan insanlarız, hesabı sorar. Bu yardımı da borcum çıkarsa oradan düşmesin. Bu yardımı alın terimle millete hibe ettim. Çıkarsa borcum onu da öderim. Bu acılı günde kamuoyunun takdirine bırakıyorum."

'ŞİRKETİME VERİLEN TEŞVİĞİ GÜNDEME GETİRMEK ABES'

Cengiz, bağışın ardından bir gün sonra şirketine teşvik verilmesiyle ilgili tartışmalar hakkında ise "2016 yılında çıkan bir kanun var. Sanayi yatırımı yapan herkese teşvik veriliyor, bölgelere göre. Seydişehir'deki teşvik aşağı yukarı 1-1,5 yıl önce müracaat edilmiş bir olay. Bunu gündeme getirmeyi abes buluyorum. Bu kanun. Bunu çok yadırgıyorum" yanıtını verdi.