ERKEN HABER - TBMM, 28. dönem milletvekilleri hazırlıkları tamamlandı. Cumhur ittifakı bünyesinde 5, Millet İttifakı bünyesinde 7, Emek ve Özgürlük ittifakı bünyesinde 4 olmak üzere toplam 16 parti Meclis'e girdi. Kadınların meclisteki temsil oranı cumhuriyet tarihinin en üst seviyesine çıkarak yüzde 20 oldu. Pazartesi günü yemin töreninin yapılmasının ardından on günlük sürede yeni Meclis Başkanının seçilmesi bekleniyor. Geçici Meclis Başkanı ise yaşı itibarıyla Devlet Bahçeli oldu.

14 Mayıs cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin yapılmasının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi, 28. dönem milletvekilleri için hazırlıklar tamamlandı.

Genel seçim kesin sonuçları YSK tarafından takvimdeki gibi 19 Mayıs'ta açıklanırsa yeni Meclis'in üç gün sonra yani 22 Mayıs'ta toplanması gerekiyor. Ancak kesin sonuçlar Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminden sonra açıklanırsa Meclis 4 Haziran'da kapılarını açacak ve milletvekilleri yemin edecek.

İçtüzük gereği Meclis Başkanı seçilene kadar en yaşlı üye Meclis’i yönetecek. O isim 1 Ocak 1948 doğumlu olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli.

'HAK, DEVLET BEY'İN'

Katıldığı bir canlı yayında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçici Meclis Başkanlığı göreviyle ilgili Bahçeli ile görüştüğünü söyledi.

Erdoğan, "Hak onun. Hak onun olduğuna göre Devlet Bey ile inşallah bu süreci geçirmiş olacağız." dedi.

600 milletvekili arasında kabineden 16 isim de bulunuyor. Bu isimler yemin ettikleri anda milletvekili olacaklar ve mevzuata göre milletvekilleri kabine üyesi olamıyor. Bu nedenle seçimin ikinci turu tamamlandıktan sonra yemin etmeleri üzerinde duruluyor.

16 PARTİ MECLİS'E GİRDİ

Buldan: "Bu seçim faşizmle demokrasi arasında" Buldan: "Bu seçim faşizmle demokrasi arasında"

Yeni dönemde Meclis’te Cumhur ittifakı bünyesinde 5, Millet İttifakı bünyesinde 7, Emek ve Özgürlük ittifakı bünyesinde 4 olmak üzere toplam 16 parti Meclis'e girdi.

Kadınların meclisteki temsil oranı da cumhuriyet tarihinin en üst seviyesine çıktı. Önceki yasama döneminde yüzde 17,1 olan kadın milletvekili oranı yüzde 20,1'e çıktı.

ÜNLÜ İSİMLER DE PARLAMENTODA

28. Dönem parlamentosunda ünlü isimler de var. Eski futbolcu Ünal Karaman, eski Türkiye güzeli Seda Sarıbaş, müzisyen Yücel Arzen Hacıoğulları, oyuncu Bahadır Yenişehirlioğlu, gazeteciler Cengiz Çandar, Tuncay Özkan, Ali Öztunç, Şebnem Bursalı, Hulki Cevizoğlu, Osman Gökçek milletvekili oldu.