ERKEN HABER - Aylardır sorunlarını gündeme getiren ve mağduriyetlerinin giderilmesini bekleyen farklı gruplar, Meclis'in açılmasını bekliyor. Meclisin gündemi ile vatandaşın gündemi birbiriyle örtüşmüyor.

"Artık söz Mecliste" diyen mağdurların seçime kadar Meclisten beklentisi büyük. Genel Af, Ehliyet Affı, EYT, Sözleşmeli işçiler, üniversiteli işçiler, kamu şefleri her biri beklenti içerisinde. Ancak Meclis'in gündeminde bu konulardan hiçbiri bulunmuyor.

MECLİS GÜNDEMDEN UZAK

Vatandaşın gündemi ile TBMM'nin gündemi birbiriyle örtüşmüyor. Birçok kesim mağduriyetlerini dile getirerek, TBMM'den çözüm beklerken, TBMM'nin gündeminde beklenen konular yer almıyor.

Özellikle EYT, Genel Af, Ehliyet Affı, Kamu Şefleri, Sözleşmeli İşçiler, Üniversiteli işçiler sorunlarının çözümü için ilerleyen günlerde yasal düzenlemelerin gelmesi umut ediliyor.

SANSÜR YASASI ÖN SIRADA

Genel Kurul'da ihracatçılara ilişkin düzenleme ve avukatlık meslek kanunu müzakere edilecek. Uzun süredir üzerinde çalışılan dezenformasyonla mücadele teklifi de komisyonda görüşülecek.

Bu hafta Meclis'te yoğun bir yasama mesaisi yürütülecek. Genel Kurul'da ihracata ilişkin teklifin görüşmelerine devam edilecek.

Düzenlemeyle serbest bölgelerde ihracata yönelik yatırım ve üretim teşvik edilecek. Hazineye ait serbest bölgelerde üstyapıların kullanılmasına kolaylık sağlanacak.

Avukatlık meslek kanunu teklifi de Genel Kurul gündemine gelecek. Değişiklikle büyük illerde birden fazla büro kurulabilecek.

Birin üzerinde baronun bulunduğu şehirlerde her bir baro tarafından adli yardım bürosu açılabilecek.

Komisyonlarda da yasama faaliyetleri hız kesmeyecek.

AK Parti ve MHP'nin uzun süredir üzerinde çalıştığı dezenformasyonla mücadele teklifi bunlardan biri olacak.

Teklif ile sosyal medyada yalan haberi yayarak kamu düzenini bozanlara bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. İnternet medyası da yasal alt yapıya kavuşacak.

MÜSİLAJLA MÜCADELE TEKLİFİ

Marmara Denizi'ndeki müsilajı önlemek için hazırlanan teklif ise bayındırlık ve imar komisyonunda ele alınacak.

Düzenlemeyle Marmara havzasındaki illerde ileri atık su arıtma tesisleri kurulması sağlanacak.

Adaylar döviz hesabıyla da bağış toplayabilecek Adaylar döviz hesabıyla da bağış toplayabilecek

Meclis'te grup toplantıları devam edecek, liderler grup kürsüsünden gündemdeki konuları değerlendirecek.

BÜTÇE GÖRÜŞÜLECEK

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, 1 Ekim Cumartesi günü başlayacak 27. Dönem 6. Yasama Yılı öncesi, soruları yanıtladı. Seçimlerden önce son yasama yılına girileceğini söyleyen Elitaş, TBMM'yi, 2023 yılı bütçe görüşmelerine kadar yoğun bir gündemin beklediğini söyledi.

Meclisin yeni yasama yılında ilk işinin kamuoyunda "dezenformasyonla mücadele yasası" olarak bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni yasalaştırmak olacağını dile getiren Elitaş, TBMM Genel Kurulunda gelecek hafta Anayasa Mahkemesi ile Kişisel Verileri Koruma Kuruluna üye seçiminin yapılacağını bildirdi.

TORBA KANUNU DETAYLARI

Yeni yasama yılında AK Parti milletvekillerince Meclis Başkanlığına sunulacak ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren "torba kanun" teklifinin detaylarını anlatan Elitaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bakanlar tarafından kamuoyuyla paylaşılan ve yasal düzenleme gerektiren konuların teklifte yer alacağını belirtti.

Birçok alanda beklenti içerisinde olan vatandaşlar, mağduriyetlerinin torba yasaya eklenecek maddelerle giderilmesini bekliyor.

KYK BORÇLARININ FAİZLERİ

Kredi Yurtlar Kurumuna borcu olan gençlerin borçlarının faizlerinin silinmesine yönelik yasal düzenlemenin bunlardan biri olduğunu ifade eden Elitaş, düzenlemeyle, işverenlerin çalışanlarına elektrik ve doğal gaz desteklerinin 1000 liralık kısmının gelir vergisi ile sigorta prim kesintisinden muaf tutulacağını bildirdi.

AK Parti iktidarı döneminde, doğal gaz olmayan yerlerde kömür yardımının yaklaşık 20 yıldır kesintisiz sürdüğünü hatırlatan Elitaş, "Kömür yardımı yaptığımız dar gelirli ve sabit gelirli vatandaşlarımızın, çalışanlarımızın doğal gaz ihtiyaçları da varsa, devlet onlara katkı sağlayarak işverenleri de bu işe ortak etmeye uğraşıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı bununla ilgili çalışmalarını yapıyor." bilgisini paylaştı. Elitaş, işverenlerin, çalışanlarına yemek yardımını nakdi olarak verdikleri takdirde bu ücretin vergiden istisna tutulacağını kaydetti.

İCRADAKİ FATURALAR

Meclis'in gündemi yoğun: 3 milyon kişi icradan kurtulacak!

Elitaş, kanun teklifi ile 15 Ağustos 2022'den önce icra takibi başlatılan 2 bin lira ve altındaki alacakların da tasfiye edileceğini söyleyerek, "GSM kuruluşları, doğal gaz ve elektrik dağıtım şirketleri, asıl alacak ve ferilerinin 2 bin liranın altında olan kısımlarını sildikleri takdirde doğrudan doğruya değersiz alacak yazacaklar, vergiden indirilecek." dedi.