Asgari ücrete ara zam yapılacak Asgari ücrete ara zam yapılacak

ERKEN HABER - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayata geçirdiği sözleşmeli çalışanlara kadro düzenlemesi yüz binlerce sözleşmeli çalışanı sevindirdi.

Meclis'de uzun yıllar 4C kapsamında çalışan sözleşmeli personel, 4B kadrolu statüye geçirildi. Sözleşmeliden kadroluya geçirilen personel, yeni işe başlamış gibi işleme tabi tutuldu. 

TBMM'de çalışan 4 B'li Sözleşmeli Personelin kadrolu statüsüne geçirilirken 4C’li olarak çalıştıkları yılları kaybetmelerine neden olduğunu savundu. Meclis çalışanları, “3 yıl önce '4C statüsünden' Sözleşmeli 4B statüsüne geçirildik. Yani 4B’de geçen çalışma süremiz en fazla 4 yıl. Mevcut Kanun değişikliğinde yalnızca '4B'de geçen sürenin kadro derecelerine ve yükselmeye dahil edilmesi' söz konusu. Bu durumda, geçmiş hizmetlerimiz, yani 4C'de geçen çalışma sürelerimiz sayılmayarak büyük bir mağduriyet oluşmuştur. Bu durumun düzeltilmesini bekliyoruz” şeklinde taleplerini dile getiriyor.

4C’DE KAZANILAN HAKLAR YOK SAYILDI

4B'li olan binlerce TBMM çalışanı, 15, 20, 25 yıl boyunca 4C'li olarak Meclis ve farklı kurumlarda çalıştı. Birçok TBMM çalışanı 20-30 yıldır kamuda hizmet vermesine rağmen çalıştıkları yıllar iş hayatına dahil edilmedi.

Mevcut Kanun değişikliğinde yalnızca '4B'de geçen sürenin kadro derecelerine ve yükselmeye dahil edilmesi' söz konusu.

Eğer düzeltme yapılmazsa, Meclis çalışanlarının geçmiş hizmetleri yani 4C'de geçen 20 yılın üzerindeki hizmetlerimiz sayılmayarak haksızlık ve mağduriyete yol açacak.