ERKEN HABER- Meclis’te yaklaşık iki aydır süren bütçe maratonu tamamlandı. 

Cumhuriyetin 100’üncü yılının bütçe görüşmeleri tamamlandı. 2023 Bütçesi, Genel Kurul’da kabul edildi. 12 gün süren görüşmeler, 16 Aralık Cuma günü sona erdi. Bütçe görüşmelerine, 6 yaşında çocuğun tarikat çatısı altında cinsel istismara uğraması ve ekonomi damga vurdu. Görüşmelerin ikinci gününde AK Parti ve İYİ Partili milletvekilleri arasında yaşanan kavgada İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs darp edildi ve yoğun bakıma kaldırıldı.

KÜRSÜDEN 500’Ü AŞKIN KONUŞMA

 Meclis Genel Kurulu’nda günlerce süren bütçe görüşmelerinde konuşmaların büyük çoğunluğu kürsüden yapıldı. Meclis’te grubu bulunan AK Parti, CHP, HDP, İYİ Parti ve MHP’li milletvekillerinin yanı sıra grubu bulunmayan parti temsilcileri de konuşmalar yaptı ve bütçeye dair görüşlerini kayda geçti. 12 günlük bütçe maratonunda kürsüden toplam 529 kez konuşma yapıldı.

İYİ PARTİLİ ÖRS DARP EDİLDİ

TBMM Genel Kurulu’nda bütçe görüşmelerinin ikinci gününde yaşanan kavgada, AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık’ın yumruk attığı İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, kalp spazmı geçirerek hastaneye kaldırıldı. Kalp pili kullandığı öğrenilen Örs, üç gün sonra taburcu oldu. Yaşanan arbedede AK Partili Zafer Işık’ın da kaburgalarının kırıldığı açıklandı. İYİ Partili Örs’ün taburcu olmasından günler sonra AK Partili Işık, “Üzgünüm” açıklaması yaptı. 

CİNSEL İSTİSMAR PROTESTOSU

Hiranur Vakfı’nda 6 yaşındaki çocuğun yıllarca istismara uğradığının ortaya çıkması, Meclis’te en çok eleştirilen ve tansiyonu yükselten konu oldu. Aile Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü gün Bakan Derya Yanık konuştuğu sırada muhalefet sıralara vurarak Bakan Yanık’ı protesto etti. CHP’li milletvekilleri Yanık konuşurken kürsüye sırtlarını döndü.  Muhalefet milletvekillerinin istifa çağrılarına karşılık Bakan Yanık, “Dönün arkanızı, ben de sizi görmek istemem” dedi.

CHP’LİLERİN SARAÇHANE ARASI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verilen hapis ve siyasi yasak kararı da görüşmeler devam ederken geldi. Karar CHP’li milletvekillerince eleştirildi. AK Parti ve CHP milletvekilleri arasında zaman zaman sesler yükseldi. CHP’li milletvekillerinin önemli bir kısmı, kararın açıklanmasından sonraki gün Saraçhane’de düzenlenen mitinge katılmak üzere İstanbul’a gitti, bütçe görüşmelerine katılmadı.

EN ‘SEMPATİK’ BULUNAN GÖRÜNTÜ

Meclis’te günlerce süren bütçe görüşmelerinde yaşananlar sosyal medyada kendine yer buldu. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın Bakan Süleyman Soylu’yu eleştirdiği sırada bir diğer Grup Başkanvekili Özgür Özel’in Altay’ı dinlerken ortaya çıkan yüz ifadeleri çok konuşuldu. Çok sayıda kişi Özel’in bu anlarının “sempatik” olduğunu belirterek konuşmanın tamamını sosyal medyada yaygınlaştırdı.

EN GERGİN VE TANSİYONUN YÜKSELDİĞİ GÖRÜŞME

Meclis’te tamamlanan bütçe görüşmelerinde en çok tartışma yaşanan, tansiyonun en çok yükseldiği oturum İçişleri Bakanlığı bütçe görüşmeleri oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuşması sırasında muhalefete, “Amerika’nın çocuklarısınız sizler” dedi. CHP ve HDP’li milletvekilleri, Soylu’nun ‘suçlularla’ olan fotoğraflarını fırlattı. Tansiyonun hiç düşmediği görüşmelerde tarafların hakaretleri de tutanaklara yansıdı.

EN UZUN GÖRÜŞME

Günlerce gece yarılarına kadar süren bütçe görüşmelerinde en uzun görüşme de tansiyonun en yüksek olduğu İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinin yapıldığı 10 Aralık tarihi oldu. Sabah saatlerinde başlayan bütçe görüşmeleri gece yarısından sonra, 01.44’de tamamlandı.

EN UZUN OTURUM REKORU: 9 SAAT 44 DAKİKA HİÇ ARA VERİLMEDİ

15 Aralık’taki görüşmelerde AK Partili Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, hiç ara vermeden, 9 saat 44 dakika oturumu yönetti, yerinden ise hiç kalkmadı. AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, "Meclisimizde bir rekor kırıldı. 15 Aralık 2019'da Meclis Başkan Vekilimiz Levent Gök'ün yönettiği Divan'da görev aldım. O görevde, 8 saat 15 dakika kesintisiz oturum yönetme rekoru kırmıştık. Bugün bu rekoru egale ettik” ifadeleriyle en uzun bütçe görüşmelerini anlattı.

DÜNYA KUPASINA DENK GELDİ, MAÇ ARASI VERİLDİ 

Yıllardır yaz aylarında yapılan Dünya Kupası, bu yıl Katar’ın ev sahipliğinde bütçe dönemine denk geldi. Milletvekilleri de bu süreçte bol bol futbol konuştu. Yarı finale kadar çıkmayı başaran Fas Milli takımına Meclis’teki destek büyüktü. 14 Aralık oturumuna denk gelen Fas - Fransa yarı final maçı için genel kurul erken kapandı. Maçı Meclis’te birlikte izleyen AK Partili Milletvekilleri "Fas...Fas... Fas.." tezahüratları yaptı.

KAPANAN DÜKKANLARIN ANAHTARLARI, SATILAN FABRİKALARIN 15 METRELİK LİSTESİ 

Yoksulluk ve ekonomi bütçenin en can yakıcı konusuydu. Milletvekilleri konuşmalarının etkisini artırmak için bazı görseller kullandı. Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, konuşmasında, dükkanlarını kapatmak zorunda kalan esnafların anahtarlarını gösterdi. Kaya ayrıca, 20 yılda satılan fabrikaların listesini içeren 15 metrelik ruloyu da Meclis’e getirdi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, listeyi CHP sıralarından bakanların bulunduğu sıralara doğru serdi.

8 soruda ittifak listeleri 8 soruda ittifak listeleri

KÜRSÜDE HACİVAT - KARAGÖZ

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, 2023 bütçesini kürsüde Hacivat - Karagöz oynatarak eleştirdi ve en renkli eleştirilerden birini kayda geçti. Kayışoğlu sergilediği gösteride Hacivat ve Karagöz’ü şöyle seslendirdi: “’Bizim vergiler beşli çeteye gidince 84 milyona para kalmıyor’, ‘Ne bizim vergiler peçeteye mi gidiyor’, ‘Ha beşli çete ha peçete. Doğrusun Karagözüm.”

SESSİZ PROTESTO

 CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın sorulan hiçbir soruya yanıt verememesini susarak protesto etti. 5 dakika konuşma süresi olan Tarhan, sorularını dövizler aracılığıyla sordu.