ERKEN HAHBER - Eğitim İş Bursa Şubesi, Bursa'daki Meslek Liseleri'nde üretildiği söylenen çadırların Gaziantep’ten Bursa’ya gönderildiği, satın alınan bu çadırların Ömer Halisdemir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde açılarak üzerlerine MEB logoları yapıştırılıp, yeniden paketlenerek tırlarla deprem bölgesine gönderildiğini ileri sürdü.

Bursa Eğitim İş Şubesi, Bursa’da Meslek Liseleri’nde üretildiği söylenen çadırların aslında Bursa’daki meslek liselerinde üretilmediğini iddia edildi.

Eğitim Eğitim İş Bursa Şubesi, düzenlediği basın toplantısında, Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Sendika, Bursa’daki Meslek Liseleri’nde üretildiği söylenen çadırların Gaziantep'ten Bursa'ya gönderildiği, satın alınan bu çadırların Ömer Halisdemir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde açılarak üzerlerine MEB logoları yapıştırılıp, yeniden paketlenerek tırlarla deprem bölgesine gönderildiğini ileri sürdü.

“410 ADET AFET ÇADIRI BURSA’DAN DEPREM BÖLGESİNE GÖNDERİLDİ”

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Eğitim İş Şube Başkanı Yeliz Toy, şunları söyledi;

*Milli Eğitim Bakanı Sayın Mamut Özer'in de Meslek Liselerinde üretildiğini iddia ettiği, afet çadırı, uyku tulumu gibi malzemelerin üretim ve dağıtım aşamalarını anlatan filmlerini izledik.

*Sayın Bakan'a göre Bursa Ömer Halisdemir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde atölyeler kurulmuş, metal aksamlarının üretimi bu okuldaki atölyelerde, kumaş malzemesi ise Osmangazi Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin atölyelerinde dikilmiş, AFAD standartlarında üretilen çadırlar tırlara yüklenerek 410 adet afet çadırı 22 Şubat'ta Bursa'dan deprem bölgesine gönderilmişti.

MEB SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Milli Eğitim Bakanlığınca, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ilgili usulsüzlük iddialarına ilişkin, "Deprem bölgesinden alınan çadırların, logo basılması, kalite ve yangın dayanıklılık gibi testlerin yapılması için Bursa'ya getirildiği ve yeniden bölgeye gönderildiğine ilişkin iddialar hakkında Bakanlığımızca ayrı bir soruşturma başlatılmıştır." denildi.

Özer, depremzede öğretmenlerle iftar yaptı Özer, depremzede öğretmenlerle iftar yaptı

Bakanlık tarafından, bazı basın yayın organlarında yer alan Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğünde çeşitli usulsüzlükler yapıldığı iddialarına ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Yaklaşık 1 ay önce hem eski Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür hem de İl Milli Eğitim Müdürlüğündeki diğer bazı personeller hakkında iki ayrı inceleme ve soruşturma başlatıldığı anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Medyaya yansıyan deprem bölgesinden alınan çadırların, logo basılması, kalite ve yangın dayanıklılık gibi testlerin yapılması için Bursa'ya getirildiği ve yeniden bölgeye gönderildiğine ilişkin iddialar hakkında da Bakanlığımızca ayrı bir soruşturma başlatılmıştır.

Kovid-19 sürecinde canla başla çalışarak ihtiyaç duyulan ürünleri üreten meslek liselerimiz, öğretmeninden idari personeline tüm eğitim çalışanlarımız, yaşanan deprem felaketinin hemen ardından ekmek üretiminden sıcak yemek hizmetine, uyku tulumundan hijyen maddesi üretimine birçok alanda görev alarak depremzedelerin yaralarını sarmaya çalışmıştır."

Eğitim çalışanları ile öğrencilerin bu özverili çalışmalarına, verdikleri emeklere kimsenin leke sürmesine asla izin verilmeyeceğinin vurgulandığı açıklamada, "Bakanlığımızca titizlikle yürütülen soruşturmalar tamamlandığında kamuoyuna bilgi verilecektir." ifadesi kullanıldı.