Hiç uzatmadan konuya girmek istiyorum. Ülkemizin  deprem kuşağında yer aldığını hepimiz biliyoruz. Manisa ili de ülkemizde bulunan diri fay hatlarının tam üzerinde bulunmaktadır. Maraş depremi sonrasında gördük ki, çoğu belediyeler depremle ilgili hiç bir çalışma yapmamış.

Sayın Cengiz Ergün geçenlerde basına depremle ilgili öyle bir demeç verdi ki, tüm Manisa şu an onu konuşuyor. Cengiz Ergün, Maraş depremini şu sözleriyle Manisa'ya uyarlama yaptı. "Bugün, Manisa merkezinde bunu baz aldığımızda Allah korusun bu şiddette bir deprem ne İzmir’in yarısını bırakır ne Manisa’nın yüzde 60’ını 70’ini bırakır." Başkan Ergün bu sözleri söylediğine göre Maraş gibi bir depremin Manisa'nın yüzde 70'ini yıkacağını biliyor demek ki. Başkan Ergün bunları çok iyi bilmesine karşılık meclis toplantılarında suya zammı gündeme getirmiş, kaldırım işgalini gündeme getirmiş, futbol klüplerine harcamaları gündeme getirmiş ama halkın yüzde yüzünü ilgilendiren ve olası bir depremde şehrin yüzde 70'i yıkılma olasılığını ve depremde alınacak tedbirleri malesef gündeme getirmemiş. Ya da getirmek istememiş.

TAVŞAN BAYIRI AŞIYOR

Manisa'nın 1. derece deprem kuşağında olduğunu çocuklar bile biliyor. Ama önlemler deyince hiç kimse ortada yok. Sayın Ergün 2. dönem yani yaklaşık 10 yıldır belediye başkanı. Adama sormazlar mı siz deprem adına 10 yılda ne yaptınız diye? Emin olun Maraş depremi olmasaydı depremin D'si bile konuşulmazdı.

Nitekim yaptığı açıklamada Cengiz Ergün, " Ama bundan sonraki süreç için iyi bir planlamanın startını geçtiğimiz hafta içerisinde verdik. Celal Bayar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü hocalarımızla bir komisyon oluşturduk. Komisyonun çalışmalarını başlattık. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nü dahil ederek hatta İnşaat Mühendisleri Odası’ndan da destek alarak el birliğiyle Manisa’nın röntgenini çekme noktasında çalışmalara başladık."

 Daha sayın Ergün bundan sonra heyetleri toplayacak, planlar yapacak da önlemler alacak. Ölme eşşeğim ölme. 

İLÇE BELEDİYELERİNDE DURUM FARKLI MI SANKİ?

Hadi Büyükşehir belediye başkanı sayın Ergün eteğindeki taşları döktü. İçindeki hissiyatı zor da olsa ortaya koydu. Peki binaların yapı ruhsatları, imar işleri, kentsel dönüşüm, inşaat ruhsatlarını veren ilçe belediyeleri niye hala sessiz. Her gün uzmanlar Manisa'yı uyarıyor ve yıllardır uyardığı gibi, peki neyi bekliyorsunuz? bir gece yarısı binaların yerle bir olduğu günleri mi? Çocukları hayattan koparan beton yığınlarının üzerimize yığılmasını mı bekliyorsunuz?

Bakın bu saatten sonra hiç bir mazeretiniz kabul olmaz. Allah korusun olası bir Manisa depremi çok şeyleri yerinden oynatır. Çünkü ikazlar yıllardan beri yapılıyor. Maraş depremini adamlar karış karış bildi ta ki şiddetine kadar.

Aynı uyarıları bizim için de yapıyorlar. Hadi önceden uzmanlar söylüyordu pek kulak asmıyorduk. Şimdi şehrin en yüksek kademesinde bulunan sayın Ergün uyarıyor. Üstelik bu adamın mesleği müteahhitlik. Hala mı ders almıyoruz soruyorum?

ARTIK BELEDİYELER DEPREM DIŞINDA İŞ YAPMASIN

Bırakın artık o makamlarda belediyecilik yapmayı. İki çöp topla, iki logar temizle, üç beş çim sula geçsin günler. Artık vizyonu olan, geniş düşünen, sorumluluk alan, seçilememe kaygısı olmayan, partim ne der düşüncesi olmayan cesur yürekli belediye başkanlarına ihtiyacımız var. Şehrimizin yolu da var suyu da. Artık vatandaşın da başkanların da tek derdi olmalı. Nedir o? önümüzdeki gün, ay, ya da yıllar sonra olabilecek bir depremi en az hasarla atlatmak. Vakit geçmiş değil. Hala önümüzde belli bir süre var. El ele verirsek binalarımız daha güçlü, evlerimiz daha güvenli bir hale gelebilir. Özellikle devlet kurumları burada çok disiplinli olmalı. Güvenliği asla vatandaşın insiyatifine bırakmamalıyız. Yerinde ve doğru kararlar hem vatandaşımızı hem geleceğimizi güvence altına almış olacak.

Bundan sonra vatandaş olarak, belediyelerin depremle ilgili nasıl bir çalışma yaptıklarına bakacağız. Bir belediye ve başkanı bu kadar can alan depremle ilgili bir çalışma yapmıyorsa hiç boşuna o koltukları meşgul etmesin.

Artık tek slogan geçerli olsun

KALİTELİ BİNALAR, DENETİM, TEDBİR.

Saygılar...