ERKEN HABER - Hazine ve Maliye Bakanlığı, gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplama işlemleri 15 Haziran 2022'den itibaren gerçekleştirileceğini açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı akşam saatlerinde duyurduğu yeni ekonomi paketi kapsamında doları düşürmek için ilk adımı attı. Bakanlık doları düşürmek için Devlet İç Borçlanma Senedi GES çıkaracak. Gelire Endeksli Senet'e sadece vatandaşlar yatırım yapabilecek.

2B7B1514-EA19-4EEF-8529-B6B3C7A4387E

Gelir endeksli iç borçlanma senedini 15 Haziran'dan itibaren sadece vatandaşlar alabilecek.

Hükümetin, doları düşürmek ve enflasyonal mücadele etmek için hazırladığı yeni ekonomik paketin ayrıntıların Hazine ve Maliye Bakanlığı paylaştı. Akşam saatlerinde bir dizi önlemin devreye alınacağını duyuran Bakanlık, ilk adımı GES ile yani devlet iç borçlanma senedi ile attı. Bakanlıktan yapılan açıklamada sadece vatandaşların yararlanacağı GES için talep taplanmaya 15 Haziran'da başlanacağı belirtildi.  

GES NEDİR, NASIL İŞLEYECEK?

Bakanlıktan yapılan açıklamada GES ile ilgili şu detaylara yer verildi: 

AK Parti emekli maaşı zammı için tarih verdi AK Parti emekli maaşı zammı için tarih verdi

Bugün (09.06.2022) Bakanlığımız resmi hesabından yayınlanan basın açıklamasında yer alan atılacak adımlar kapsamında;

Bakanlığımızca, vatandaşlarımızın tasarruflarını Türk Lirası cinsi varlıklarda değerlendirebilmelerinin teşvik edilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, gelire endeksli Devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplama işlemleri 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren gerçekleştirilecektir.

SADECE GERÇEK KİŞİLER İÇİN GES

Sadece gerçek kişilere sunulacak olan GES'ler, ülkemiz genelinde gerçekleştirilecek duyuru ve talep toplama işlemleri yoluyla ihraç edilecektir.

Senede ilişkin talep toplama işlemleri ile senedin ihracı, kupon ve anapara ödemeleri Bakanlığımız sitesinde yayınlanacak duyuruda belirtilecek bankalar aracılığı ile gerçekleştirilecektir.

ihraç edilecek senetler üç ayda bir yatırımcısına kupon getirisi sağlayacak olup kupon ödemelerinde asgari getiri garantisi olacaktır.

Senedin kupon ödemesine esas teşkil edecek getiri oranı ve vade yapısı ihraç duyurusunda ilan edilecektir. Senedin yatırımcıya sağlayacağı nihai getiri oranı, ihraç aşamasında Bakanlığımız tarafından belirlenen getiri oranının, hasılat gerçekleşmeleri çerçevesinde hesaplanacak endeks değeri ile çarpılması yoluyla belirlenecektir."