ERKEN HABER - Eski Malezya Başbakanı Muhyiddin Yasin, görev yaparken yolsuzluğa karışmak ve kara para aklamak suçlarından yargılanmaya başlandı. Muhyiddin, 51,4 milyon dolar rüşvet aldığı ve 43 milyon dolar kara para aklanmasıyla bağlantılı olduğu suçlamaları yalanladı.

Eski Malezya Başbakanı Muhyiddin Yasin, görev yaptığı dönemde yolsuzluğa karışmak ve kara para aklamak suçlamalarıyla hakim karşısına çıktı. 75 yaşındaki Muhyiddin, 51,4 milyon dolar rüşvet ve 43 milyon dolarlık kara para aklanmasıyla bağlantılı toplam 4 olayda, görevini kötüye kullanmakla suçlanıyor.

Afganistan'da 6,8 büyüklüğünde deprem Afganistan'da 6,8 büyüklüğünde deprem

Muhyiddin, mahkeme binasında düzenlediği basın toplantısında, "Bu, organize bir siyasi zulüm. 50 yıldır siyasetin içindeyim ve her zaman kanunlara uygun davrandım" dedi.

Söz konusu suçlamaları reddederek masum olduğunu iddia eden Muhyiddin'in Bersatu Partisi, 13 Mart Pazartesi günü liderlerinin ek bir suçlamayla karşı karşıya kalmasının beklendiğini bildirdi.

Suçlu bulunması halinde Muhyiddin, yolsuzluk suçlamalarının her biri için 20'şer yıl, kara para aklama suçlamaları içinse 15'er yıl hapisle karşı karşıya kalacak.

NE OLMUŞTU?

Mart 2020-Ağustos 2021'de başbakanlık görevini üstlenen Muhyiddin, dün gözaltına alınmış ancak günün ilerleyen saatlerinde Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu (MACC) kararıyla serbest bırakılmıştı.

MACC, daha önce de Kovid-19 ekonomik yardım programları da dahil olmak üzere, projelerin ödenekleri hakkında Muhyiddin'in bilgisine başvurmuştu.