ERKEN HABER - İran'ın başkenti Tahran'da giydiği kıyafetlerin şeriata uygun olmadığı gerekçesiyle Ahlak Polisi tarafından darp edilerek gözaltına alınan Mahsa Amini, yaşamını yitirdi.

Tahran'daki halk, Amini'nin öldürülmesine tepki için sokaklara dökülerek gösterisi başlattı.

Yemen'de ateşkesin sona ermesinin ardından çatışmalar şiddetlenerek devam ediyor Yemen'de ateşkesin sona ermesinin ardından çatışmalar şiddetlenerek devam ediyor

İran Polisi, gösterileri bitirmek ve ülke geneline yayılmaması için göstericilere müdahalede bulundu.

Polisin göstericilere jop ve kaba kuvvetle müdahalesi sırasında  birçok gösterici yaralandı, birçok gösterici ise gözaltına alındı.

Müdahale edilen göstericilerden 5 kadın, aldıkları darbeler sonucu yaşamını yitirdi.

Güvenlik güçlerinin sert müdahalesine tepki gösteren vatandaşlar, sabaha kadar gösterilerini sürdürerek Cumhurbaşkanını istifaya çağırdı.

MAHSA AMİNİ OLAYI?  

İran'ın başkenti Tahran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini, kıyafetinin İslami usullere uygun olmadığı ve başörtüsünün tam kapanmadığı gerekçesiyle sokak ortasında Ahlak Polisi tarafından darp edilerek öldürüldü.

Bunun üzerine önceki gün sokaklara dökülen halk, yönetim ve IŞİD aleyhine sloganlar atıp, protesto gösterileri başlatmıştı.

Mahsa Amini’nin hayatını kaybetmesinin ardından Tahran’da bir grup kadın başörtülerini çıkararak “IŞİD’li şerefsiz!” sloganı eşliğinde protesto gösterisi başlatmıştı.

Tahran’da öfkeli kadınlar, “Kız kardeşimi öldüreni öldüreceğim!” sloganı atmaya başlayan kadınlara, bu kez sivil polisler saldırıp darp etmeye başlamıştı.

BM ÇAĞRIDA BULUNDU

İran’da başörtüsü kurallarına uygun örtünmediği gerekçesiyle gözaltına alınan ve şiddet gördüğü iddia edilen 22 yaşındaki Mahsa Amini geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Vekili Nada Al Nashif olayı kınayarak, Mahsa Amini’nin ölümü ve İran güvenlik güçlerinin şiddetli tepkisinden duyduğu endişeyi dile getirdi.

Nashif, olayın tarafsız şekilde soruşturulması gerektiğini söyleyerek, "Mahsa Amini’nin trajik ölümü ve polis tarafından uygulanan şiddet iddiaları yetkili bağımsız bir makam tarafından hızlı, tarafsız ve etkili bir şekilde soruşturulmalıdır" dedi.

Açıklamada, İran güvenlik güçlerinin protestoları bastırmak için gerçek mermi kullandığına ve 5 kişinin de hayatını kaybettiğine dikkat çekildi.