ERKEN HABER - Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği illerde enkaz kaldırma çalışmaları sürerken peş peş büyük depremler yaşandı.

Togg'un ilk sahipleri belirlendi Togg'un ilk sahipleri belirlendi

Hatay’ın Defne ilçesinde saat 20.04’te yerin 16.7 kilometre derinliğinde ve 6.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

5.8 BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR DEPREM DAHA

Samandağ ilçesinde saat 20.07’de bir deprem daha oldu. 5.8 büyüklüğündeki depremin yerin 7 kilometre derinliğinde gerçekleştiği öğrenildi.

Depremler afet bölgesi genelinde etkili şekilde hissedildi.

AFAD, "Hatay ili Defne ilçesinde saat 20.04’te 6,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi." bilgisini vererek şu uayrılarda bulundu:

⚠️ ÖNEMLİ!

▪️ #Deprem sonrası bölgedeki hasarlı yapılara kesinlikle girmeyin.

▪️ Riskli binaların çevresinde bulunmayın.

▪️ Doğru bilgi için resmî kaynakları takip edin.

AFAD'DAN DENİZ SUYU UYARISI

AFAD açıklamanın devamında şu uyarılarda bulundu:

Hatay’da meydana gelen 6,4 ve 5,8 büyüklüklerindeki #depremler sonrasında, ilgili ekiplerimiz teyakkuz halinde olup gelen ihbarlara hızla müdahale edilmektedir.

Saha tarama çalışmaları devam etmektedir.

Vatandaşlarımızın, deniz seviyesinde 50 cm’e kadar yükselme riskine karşı tedbir amacıyla sahil şeridinden uzak durmaları önem arz etmektedir.

VALİLİKTEN DE AÇIKLAMA

Mersin Valiliği şu uyarıda bulundu:

Vatandaşlarımızın deniz kıyısından uzak durması önemle rica olunur.

Samandağı'nda 20:24'te 3.5, Kayseri'de 20:14'te 3.1 büyüklüğünde sarsıntı yaşandı.

20:13'te Hatay Arsuz'da 4.0 büyüklüğünde yerinde 8.2 kilometre derinliğinde bir deprem daha yaşandı.

Hatay Samandağ'da 5.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

LÜTFÜ SAVAŞ AÇIKLADI

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş tv100 canlı yayınında bazı binaların yıkıldığı bilgisinin geldiğini ifade etti. Savaş, göçük altında kalanlar olduğunu açıkladı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş depremin ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

Savaş, "Değerli Hemşehrilerim, depremler devam ediyor. Sizlerin canı ve sağlığı her şeyden daha önemli. Lütfen risk alarak hasarlı binalara eşya taşıma gibi nedenlerle dahi girmeyelim ve hasarlı binaların yakınında bulunmayalım"

Lütfü Savaş: "1990'larda yapılan il merkezindeki köprümüz hasar gördü, kullanılmaz durumda. Hasar görmüş binalarımızdan yıkılanlar oldu. Taşıyıcı şirketlerinde çalışan şirket elemanlarının kaldığı hasarlı binalardan yıkılan oldu, bu kişilerin enkaz altında kaldığı ihbarları var. 50 santimlik bir tsunami olabilir uyarısı yapıldı. Enkazların yanındaki bazı apartmanlar yıkıldı. Enkaz başını bekleyenlerle ilgili bir ihbar almadık. Ağır ve orta hasarlı bazı binaların yıkıldığı bilgileri geldi. Kırsal kesimden 2-3 katlı binaların yıkıldığı, ailelerin enkazda kaldığı ihbarları var. AFAD'a bildirdik" diye konuştu.