ERKEN HABER - Kredi Yurtlar Kurumu yurtlara yerleştirme sonuçları açıklandı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın açıklaması ile 24 Ağustos’ta başlayan yurt başvuruları, 28 Ağustos tarihinde tamamlandı.

Başvuruların tamamlanmasının ardından gözler KYK sonuçlarının açıklanacağı tarihe çevrildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu tarafından canlı yayında açıklandı.

KYK 2022 Yurt başvuru sonucu sorgulama ekranı e-Devlet sayfası üzerinden yapılabiliyor.

Bakan Kasapoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle; Tüm başvuruların tamamen objektif bir şekilde tamamen dijital ortamda analiz edildiğini ifade etmem lazım. Sonrasında biliyorsunuz üniversite açılışları tarihleri aynı gün olmuyor. İl il aşama aşama gerçekleşiyor.

Bugün birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Birinci faz çalışmalarımızda olağanüstü gayretle çalışan Bakanlık ailesine herkese gönülden teşekkürlerimi sunuyorum. Biliyorsunuz yeni dönem için başvuru dönemini tamamladık. Başvurular 12 kamu kurumu tarafından analiz edildi. başvurusu geçerli sayılan öğrencilerimiz gelir, başarı ve sosyal durum kriterleri esas alınarak puanlama ile tespit edildiler. Yine bu kriterler gelir, başarı, sosyal durum esas alınarak sıralama ortaya kondu. Oluşan sıralama ile öğrencilerimizin kazandıkları okula en yakın bakanlık yurdundan başlamak suretiyle yurtlara yerleştirmeleri gerçekleştirildi.

Yıllık bazda en yüksek talebi almış olmamıza rağmen birinci faz yerleştirmemizde tarihimizin en yüksek yerleştirme oranını gerçekleştirdik. Birinci faz ilk yerleştirmemizde yüzde 80'lik rekor bir karşılama oranına imza attık. Bunu gururla ifade ediyorum.

Yurtlarımız dünyanın en güçlü alt yapısı. 36 ülkenin nüfusundan daha fazla kapasiteye sahip bir alt yapımız var. Birinci faz sonrası 3 faz daha faz. Bugün itibarıyla 2. faz çalışmalarına başlayacağız. Hiç kimse ne ailelerimiz ne gençler endişe etmesinler. Onları bu ortamlarla buluşturma adına çalışmalarımızı faz faz sizlere sonuçları paylaşacağım.

41 İLİN TAMAMINA YERLEŞİM GERÇEKLEŞTİ 

İlk faz 41 ile tamamıyla yerleşimini bitirdi. 

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Karaman, Kırklareli, Kırşehir, Konya, Kütahya, Muğla, Niğde, Sivas, Siirt, Sinop, Trabzon, Uşak, Yozgat, Şanlıurfa, Van olmak üzere tüm arkadaşlarımızı yerleştirdik. 

KIZ ÖĞRENCİLER AÇIKTA KALMADI 

Balkanlardaki öğrenciler liseyi Türkiye'de okuyacak Balkanlardaki öğrenciler liseyi Türkiye'de okuyacak

Yedek yerleştirmelerimiz devam edecek. İlk fazda 41 il tamamıyla yerleşimi bitirdik, tüm arkadaşlarımızı yerleştirdik. Bu sonuçların hayırlı olmasını diliyorum. Bunların dışında 10 ilimizde erkek, 4 ilimizde de kız öğrencilerimizin tamamı yedeksiz şekilde yerleştiler.

Kız öğrencilerinin tamamının yerleştirildiğinin açıklanması üzerine, üniveriteye giden bazı kız öğrencilere yurt çıkmadığı Erken Haber'e iletildi.

Edinilen bilgiye göre, ilk defa üniversiteye kayıt yaptıran ve yurt başvurusunda bulunan kız öğrencilerin tamamı yurda yerleştirildi.

Daha önce herhangi bir üniversite bitirmiş veya ilk eğitim yılı olmayan, yüksek lisansa devam eden veya daha önce evde kalıp da yurtta kalmak için müracaat eden bazı kız öğrencilerin ise yerleştirilmediği bildirildi.