ERKEN HABER - Sosyal medyada KYK yurtlarında 75 günlük iznin 30 güne indirildiği paylaşıldı. KYK yurdunda kalan bir öğrenci, izin hakkını paylaşırken fotoğrafta 30 gün hakkınızdan 0 gün kullanıldı yazıyor. 

Öğrencilerin daha önce 75 günlük iznin ibaresi yerine 30 gün yazıyor olması, yurt izinlerinin haber verilmeksizin 45 gün indirildiğini, 30 günü aşan izinler söz konusu olması halinde yurtla ilişiğinin kesilmesi anlamına geliyor.

yurt ranza

75 GÜN İZİN 30 GÜNE İNDİRİLDİ

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) konu hakkında henüz resmi bir açıklama yapmadı. KYK öğrencinin paylaşımına göre 'Yurt İzin' kısmında 30 gün hakkın yazması 75 gün iznin iptal olduğunu gösteriyor. 

İşte o paylaşım.

Yurtta kalan öğrenciler, yurttaki izinlerini sorgulamaya başladı. Bunun üzerine izinlerin 30 güne indirildiği ortaya çıkmış oldu.

KYK'nın söz konusu 30 günün mazaretli, diğr 45 günün ise mazaretsiz olup olmadığı konusunda açıklama yapması bekleniyor.

İZİNLERE YENİ DÜZENLEME

Öğretmenlik kariyer basamaklarında güncellendi Öğretmenlik kariyer basamaklarında güncellendi

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’nun, bu yıl %92’lik talep karşılama oranıyla rekor kırdığını ifade ettiği KYK Yurtları’nda, öğrenci izinleriyle alakalı yeni bir düzenleme yapıldı.

Yeni düzenlemeyle önceki senelerde 75 gün olan öğrenci izinleri 30 güne düşürüldü. Bu 30 günün içerisine hafta sonları, idari izinler, resmi tatiller, sömestr, dini ve milli bayramlar dahil edilmedi. Bu günler içerisinde yurtlardan alınacak izinler, izin süresinden düşmeyecek. Öğrenciler, izin sürelerini cumartesi ve pazar günleriyle birleştirerek uzatabilecek fakat izin aldıkları iş günü kadarı yıllık izin haklarından düşülecek.

Konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmazken yeni düzenlemenin ailelerin talepleri ve önceki yıllarda KYK yurtlarına kayıt yaptırıp yurtta kalmayan öğrenciler hakkında gelen şikayetler sebebiyle hayata geçirildiği iddia edildi. Kararı olumlu bulanlar kadar, olumsuz karşılayanlar da sosyal medyada düşüncelerini dile getirdi.