ERKEN HABER - Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından üniversite öğrencilerine verilen karşılıksız burs veya sonradan ödemeli krediler gündemdeki yerini koruyor.

Depremzede 77 bin öğrenci okuluna geri döndü Depremzede 77 bin öğrenci okuluna geri döndü

Erken Haber ekibi olarak, 2022-2023 KYK Burs ve Kredi başvuru şartları, başvuru tarihleri ve ödemelerini içeren süreci önceki yılların tecrübesi doğrultusunda sizin için derleme haber hazırladık.

KYK Bursu, yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 Sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin kanun doğrultusunda devlet tarafından karşılıksız olarak ödenen paradır.

Kimlere karşılıksız burs verileceğine 11 kurumdan bilgi alındıktan sonra karar veriliyor. Öğrencilerin beyanlarının yanı sıra kurumlardan ailenin mali durumuyla ilgli resmi bilgiler alınıp değerlendirildikten sonra karşılıksız burs almaya hak kazanıp kazanmadığı tespit ediliyor.

KYK Kredisi, burs almaya hak kazanamamış öğrencilere eğitimleri boyunca burs miktarı kadar ödenen ve okuldan mezun olduktan sonra geri ödenme şartıyla kullandırılan paradır.

Karşılıksız burs çıkmayan öğrencilere KYK kredisi veriliyor. Şayet öğrencinin de kabul etmesi halinde burs miktarı kadar olan bu krediyi eğitim süresince alabiliyor. 

BAŞVURULAR NE ZAMAN YAPILACAK?

KYK'nın burs veya kredilerinden faydalanmak isteyenler, başvurularını e-devlet üzerinden yapabilecek. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından başvuru tarihleri ilan edilecek. Önceki yıllarda başvurular genellikle Kasım ayının ikinci haftasına denk geliyor. 

2022-2023 KYK Burs ve Kredi Başvuruları 7 Kasım - 11 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Bu tarih, KYK tarafından bu hafta içerisinde ilan edilecek.

KAÇ ÖĞRENCİ FAYDALANACAK?

Devletin imkanları doğrultusunda Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesi çerçevesinde her yıl burs ve kredi verilen öğrencilerin sayısında değişkenlik gösteriliyor.

Bu yıl yaklaşık 950 bin kişinin burs için müracat etmesi bekleniyor. Başvuranların tamamına karşılıksız burs veya sonradan ödeme şartlı kredi hakkı tanınıyor.

2022-2023 Eğitim ve Öğretim döneminde 200 bin öğrenciye karşılıksız burs verilmesini öngörüyoruz. Başvuranlar arasında 200 bin öğrenciye karşılıksız burs, diğer öğrencilere de kabul etmeleri halinde kredi ödemesi yapılacak.

Geçen yıl 180 bin öğrenciye, önceki yıl ise 150 bin öğrenciye karşılıksız burs verilmişti. Bu yıl seçimlerin de yaklaşıyor olması ve halkın alım gücünün düştüğü gerekçeleriyle karşılıksız burs verilecek öğrenci sayısının en az 200bin olmasını tahmin ediyoruz.

BURS MİKTARI NE KADAR?

2022 yılında KYK lisans öğrencileri 850 TL, Yüksek Lisans öğrencileri bin 700 TL ve doktora öğrencileri 2 bin 550 TL ödeme yapılıyor.

2023 yılında ise burs ve kredi miktarları artırılacak. 2023 Merkezi Genel Bütçe'den Gençlik ve Spor Bakanlığı'na ayrılacak bütçede, burs miktarları da netlik kazanacak.

Enflasyon nedeniyle burslara yapılacak zamlardan sonra düz hesap olarak lisans öğrencilerine en az 1000 lira, yüksek lisans öğrencilerine en az 2 bin lira ve doktora öğrencilerine ise en az 3 bin lira ödeme yapılması bekleniyor. 

Enflasyon baz alınarak burs ve kredilerde artırıma gidilmesi halinde minimum yüzde 50 artış yapılması gerekiyor. Ancak, enflasyon dikkate alınmadan, ortalama bir artış söz konusu olacağı öğrenildi.

BURSLAR NE ZAMAN ÖDENECEK?

İlk defa burs/ kredi alacak öğrencilere, eğitime başlanan 2022 Ekim itibariyle bu paraları almaya hak kazanacaklar.

Burs başvuru süreci ve işlemlerin tamamlanmasının zaman alması nedeniyle Ekim'de herhangi bir burs ödenmesi yapılamıyor.

İlk defa burs veya kredi alacaklara ilk ödeme 2023 Ocak ayının ilk haftasında yapılacak. Bu ödeme öğrencilerin hesabına Ekim/Kasım/Aralık bursları olmak üzere 3 aylık alacaklarının toplamı yatırılacak.

Ödemelerin hangi gün yapılacağı, TC kimlik numaralarının son rakamlarına göre belirlenecek.

Daha önce burs veya kredi alan öğrencilere herhangi bir toplu ödeme söz konusu olmayacak.