ERKEN HABER - ERKEN HABER - Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi Yurtlar Kurumu (KYK), tarafından üniversite öğrencilerine verilen karşılıksız burs veya sonradan ödemeli krediler için başvurular başladı.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sosyal medya hesabından KYK burs ve kredi başvurularının başladığını duyurdu.
Açıklamada, "Öğrenci arkadaşlarım, GSB Burs ve Öğrenim Kredisi başvuruları başladı.

17 Kasım Perşembe günü saat 23.59’a kadar başvurularınızı http://turkiye.gov.tr'den yapabilirsiniz." ifadelerine yer verildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığının açıklamasına göre, yükseköğretim programına girmeye hak kazananların yanı sıra, ara sınıf öğrencileri ile yurt dışında öğrenim gören Türk vatandaşları, 2022-2023 eğitim öğretim yılı için verilecek burs ve öğrenim kredisi başvurularını 17 Kasım Perşembe günü saat 23.59'a kadar e-devlet üzerinden yapabilecek.

Başvuru sırasında öğrencilerin beyan ettiği ekonomik, sosyal ve başarı durumuna ilişkin bilgiler, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kamu kurumları aracılığıyla teyit edilecek. Yapılacak değerlendirme sonucunda ise mevzuata uygun olan öğrencilere burs ya da öğrenim kredisi verilecek.

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

"Sosyal bir hukuk devleti olma misyonumuzu burs ve kredilerde de gösteriyoruz. Finansal altyapı, faydalanan öğrenci sayısı ve sürdürülebilirlik bakımından dünyada eşi benzeri olmayan burs ve öğrenim kredisi imkanını da bu ülkenin gençlerinin hizmetine sunuyoruz. 2004'ten bu yana 5,9 milyon gencimize 24 milyar 327 milyon lira burs, 2002'den bu yana 16,5 milyon gencimize 62 milyar 260 milyon lira kredi ödemesi gerçekleştirdik. 21 senede burs ve kredilerden faydalanan kişi sayısını 9 kat, ödenen tutarı ise 19 kat artırdık. 2002'de 45 lira olan burs rakamı, bugün lisansta 850, yüksek lisansta 1700 ve doktorada 2550 lira seviyesindedir. Sadece 2022'de, 506 bin 61 üniversite öğrencimize burs, 913 bin 887 üniversite öğrencimize ise öğrenim desteği kredisi sağladık."

Bakan Kasapoğlu, öğrenim kredilerinde devrim niteliğinde bir adım atarak kredi geri ödemelerinde hesaplanan enflasyon tutarını ortadan kaldırdıklarını da hatırlatarak, "Bundan böyle gençlerimiz, üniversite eğitimleri boyunca kullandıkları kredi tutarı kadar meblağı, sadece ana parayı geri ödeyerek borçlarını kapatabilecek. Herhangi bir enflasyon farkı, ÜFE, TÜFE farkı gibi bir ödeme yapmayacaklar. 21 senede yapılan sessiz devrimlerle gençleri Türkiye Yüzyılı'nın ana aktörü yapacak yolun patikalarını meydana getirdik. Bu süreci ilmek ilmek işledik." ifadelerini kullandı.

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARI İÇİN TIKLAYIN

KAÇ ÖĞRENCİ FAYDALANACAK?

Devletin imkanları doğrultusunda Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesi çerçevesinde her yıl burs ve kredi verilen öğrencilerin sayısında değişkenlik gösteriliyor.

Bu yıl yaklaşık 950 bin kişinin burs için müracat etmesi bekleniyor. Başvuranların tamamına karşılıksız burs veya sonradan ödeme şartlı kredi hakkı tanınıyor.

2022-2023 Eğitim ve Öğretim döneminde 200 bin öğrenciye karşılıksız burs verilmesini öngörüyoruz. Başvuranlar arasında 200 bin öğrenciye karşılıksız burs, diğer öğrencilere de kabul etmeleri halinde kredi ödemesi yapılacak.

Geçen yıl 180 bin öğrenciye, önceki yıl ise 150 bin öğrenciye karşılıksız burs verilmişti. Bu yıl seçimlerin de yaklaşıyor olması ve halkın alım gücünün düştüğü gerekçeleriyle karşılıksız burs verilecek öğrenci sayısının en az 200 bin olmasını tahmin ediyoruz.

BURS MİKTARI NE KADAR?

2022 yılında KYK lisans öğrencileri 850 TL, Yüksek Lisans öğrencileri bin 700 TL ve doktora öğrencileri 2 bin 550 TL ödeme yapılıyor.

2023 yılında ise burs ve kredi miktarları artırılacak. 2023 Merkezi Genel Bütçe'den Gençlik ve Spor Bakanlığı'na ayrılacak bütçede, burs miktarları da netlik kazanacak.

Enflasyon nedeniyle burslara yapılacak zamlardan sonra düz hesap olarak lisans öğrencilerine en az 1000 lira, yüksek lisans öğrencilerine en az 2 bin lira ve doktora öğrencilerine ise en az 3 bin lira ödeme yapılması bekleniyor. 

Enflasyon baz alınarak burs ve kredilerde artırıma gidilmesi halinde minimum yüzde 50 artış yapılması gerekiyor. Ancak, enflasyon dikkate alınmadan, ortalama bir artış söz konusu olacağı öğrenildi.

BURSLAR NE ZAMAN ÖDENECEK?

YÖK'ten dikkat çeken 'yabancı öğrenci' kararı: 'Kabul sınavı' başlatılıyor YÖK'ten dikkat çeken 'yabancı öğrenci' kararı: 'Kabul sınavı' başlatılıyor

İlk defa burs/ kredi alacak öğrencilere, eğitime başlanan 2022 Ekim itibariyle bu paraları almaya hak kazanacaklar.

Burs başvuru süreci ve işlemlerin tamamlanmasının zaman alması nedeniyle Ekim'de herhangi bir burs ödenmesi yapılamıyor.

İlk defa burs veya kredi alacaklara ilk ödeme 2023 Ocak ayının ilk haftasında yapılacak. Bu ödeme öğrencilerin hesabına Ekim/Kasım/Aralık bursları olmak üzere 3 aylık alacaklarının toplamı yatırılacak.

Ödemelerin hangi gün yapılacağı, TC kimlik numaralarının son rakamlarına göre belirlenecek.

Daha önce burs veya kredi alan öğrencilere herhangi bir toplu ödeme söz konusu olmayacak.