ERKEN HABER - İstanbul Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesi kapsamındaki çalışmalarla İstanbul'da kütüphanesiz okul bırakmadıklarını söyledi.

Kadın rektörler Antalya'da buluştu Kadın rektörler Antalya'da buluştu

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütülen proje kapsamında 2 ayda kütüphanesi olmayan 717 okulda kütüphane kurulduğu bildirildi. Proje ile İstanbul’da 3 bin 99 kütüphaneye ulaşıldığı vurgulandı.

Kütüphanelerin koleksiyonlarının da dijital yayınlarla çoğaltılarak Milli Eğitim Bakanlığının "MEB Yayınları" uygulaması ve internet sitesi ile hizmete açıldığına vurgu yapılan açıklamada Alev Alatlı, İlber Ortaylı, Yavuz Bülent Bakiler, İhsan Fazlıoğlu, Doğan Hızlan gibi yaşayan değerlerin adlarının verildiği kütüphanelerin kitaplıklarının ise meslek liselerince yapıldığı kaydedildi.

- "Okullardaki kitap sayısı 6 milyon 540 bin 667'ye ulaştı"

Açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesi ile kütüphanesi olmayan okullarda yeni kütüphane yapımını tamamlayarak İstanbul'da kütüphanesiz okul bırakmadıklarını belirtti.

Proje kapsamında okullardaki kitap sayısının 6 milyon 540 bin 667'ye ulaştığını dile getiren Yazıcı, "Bakanlığımız tarafından başlatılan projeyle kütüphanelerimiz sanatın ve kültürün canlı birer merkezi haline geldi. Çocuklarımızın öğrenme yolculuğunda kütüphaneleri merkez yaparak onları sanatsal, kültürel ve sosyal etkinliklerle buluşturmaya devam ediyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzde yürüttüğümüz 'İstanbul'u Okuyorum', 'Hayat Okumaya Değer' 'İstanbul Masal Okulu' ve diğer bütün projelerimizde de kütüphanelerle ilgili etkinlikler yapıyoruz." ifadesini kullandı.

Yazıcı, öğrencilere okumayı sevdiren, içselleştiren ve alışkanlık haline getiren faaliyetlerin önemine işaret ederek 2023'te de okul kütüphanelerinin nicelik ve nitelik olarak zenginleştirmeye devam edeceklerini bildirdi.

"Sıfır Atık" projesi kapsamında İstanbul'da geri dönüşüm kütüphanelerinin de yapıldığını aktaran Yazıcı, kütüphane çalışmalarına katkıda bulunan eğitimcilere teşekkür etti.