ERKEN HABER - İsrail'de 249 fanatik Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin korumasında işgal altındaki Doğu Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi.

Kudüs'teki İslami Vakıflar İdaresinden bir yetkili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 164'ü sabah ve 85'i de öğle namazından sonra olmak üzere 249 yerleşimcinin, İsrail polisinin korumasında Mescid-i Aksa'ya baskın gerçekleştirdiğini söyledi.

Yetkili, İsrail polisinin bu sırada namaz kılmak için Mescid-i Aksa'ya girmek isteyen Müslümanlara kısıtlamalar getirdiğine işaret etti.

Öte yandan görgü tanıkları, Mescid-i Aksa'ya baskın yapanlar arasında Likud Partisi milletvekili Nesim Futuri'nin de bulunduğunu aktardı.

Yahudi takvimine göre Hanuka (Işık) Bayramı'nın kutlandığı bugünlerde fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya yönelik provokatif eylemlerinde artış yaşanıyor.

Fanatik Yahudi yerleşimci grupların özellikle Yahudi kutsal günlerini fırsat bilerek organize ettiği bu tür faaliyetler, bölgede gerginliğin tırmanmasına neden oluyor.

Yerleşimci gruplar, 18-26 Aralık tarihleri arasında kutlanan Hanuka Bayramı bahanesiyle Mescid-i Aksa’ya yönelik baskın çağrılarını yoğunlaştırmıştı.

Peru'da otobüs uçuruma devrildi: 25 ölü, 35 yaralı Peru'da otobüs uçuruma devrildi: 25 ölü, 35 yaralı

- Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin egemenliği ihlal ediliyor

Mescid-i Aksa ve Kudüs'teki vakıflar; İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994'te imzalanan barış antlaşmasına göre, Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor.

Daha önce Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin izni dahilinde Mescid-i Aksa'yı ziyaret eden Yahudiler, 2003'ten bu yana Vakıflar İdaresinin egemenliğini ihlal eden İsrail'in tek taraflı kararı çerçevesinde polis eşliğinde Müslümanların kutsal mabedine giriyor.

İsrail makamlarının bu tek taraflı kararını tanımayan Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, Müslümanların egemenliğini ihlal edici bu tür girişleri "baskın" olarak nitelendiriyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisinin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında, sözde "Süleyman Mabedi" kalıntılarının bulunduğu iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor ve Mescid-i Aksa'da kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.