ERKEN HABER - Kızılay Başkanı Kınık'ın istifası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından geldi.

6 Şubat Kahramanmaraş depremleri sonrası çadır satmasıyla gündeme gelen Kızılay’ın Başkanı Kerem Kınık istifa etti. Kınık yapılacak genel kurulda aday olmayacak.

Dün de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kızılay’ın çadır satması hakkında “Bu konu beni de ciddi manada üzmüştür. Kızılay böyle bir çadır satma işine giremez” demişti.

Önceki gün açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kerem Kınık'ın istifa etmesi gerektiğini vurgulamıştı.

“İSTİFA EDERSEM KAOS OLUR” DEMİŞTİ

Demokrasiye 27 Mayıs darbesi Demokrasiye 27 Mayıs darbesi

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’nda geçtiğimiz mart ayında savunma yapan Kınık, istifa edip etmeyeceği konusundaki sorulara “Kızılay Başkanı istifa ettiğinde tüzük gereği genel kurula gidilmesi gerekir. Kızılay'ın idari işleri durur ve kaotik bir durum oluşur” yanıtını vermişti. AHBAP derneğine yapılan çadır satışına ilişkin haberinin olmadığını iddia eden Kınık, şunları söylemişti:

“Vatandaşın bağışı ile satılan bir çadır yok. Vatandaşa yönelik bir ticari satış olmamıştır olamaz. Çadır satışından benim de AHBAP Derneği Başkanı'nın da haberi yoktu. Bana sorsalardı AHBAP'a göndermeyin derdim. Haberimiz olsaydı vermezdik çünkü dünyanın pek çok yerinde çadır bakıyorduk, kendi lojistiğimizle o çadırları bölgeye götürürdük.”

“GOYGOYCULARIN LAFIYLA HAREKET ETMEM”

Kerem Kınık ile Kızılay hakkındaki tartışmalara sonrasında gazetecilerin istifa edip etmeyeceğine yönelik sorularına, “Seçilmiş bir isim olarak görev yapıyorum. Ortaya böyle bir başarı konulmuşken goygoycuların lafı ile hareket etmem.” demişti.

KINIK'IN YERİNE FATMA MERİÇ YILMAZ

Kınık'ın yerine Genel Başkanlık görevine Kızılay genel başkan yardımcısı Fatma Meriç Yılmaz geçecek.

Kızılay'ın 6 Şubat depremlerinin ardından, Menzil Cemaati’ne bağlı Nakış Gıda isimli bir şirketten gıda malzemesi, yardım kolisi satın aldığı iddia edilmiş, bu alıma Menzil Cemaati'ne bağlı olduğu bilinen Fatma Meriç Yılmaz'ın aracılık ettiği belirtilmişti.

Fatma Meriç Yılmaz, AK Parti iktidarı döneminde Ankara 1. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve Sağlık Bakanlığı müsteşar yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nin Sağlık Bakanlığı adına devrini gerçekleştirdi.