Erzurum'da depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkılacak Kız Meslek Lisesinin 600 öğrencisi, Endüstri Meslek Lisesinde eğitime başlaması tepkilere yol açtı

ERKEN HABER - Erzurum merkez Palandöken ilçesinde bulunan Rıfkı Salim Burçak Kız Meslek Lisesi, depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle boşaltıldı.

Okuldan çıkarılan Kız Meslek Lisesinde eğitim gören 600 öğrenci, yeni okul yaptırılmadığı için okulsuz kaldı. 

Erzurum Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilere yeni okul yaptırmak yerine Kazım Karabekir Endüstri Meslek ve Teknik Lisesinde eğitimlerini sürdürmeleri yönünde karar verdi.

Kız Meslek Lisesinin 600 öğrencisi, Kazım Karabekir ilçesinde bulunan Erzurum Endüstri Meslek Lisesinin iki katına yerleştirildi.

Rektör korumasını öğretim görevlisi yaptı Rektör korumasını öğretim görevlisi yaptı

Rıfkı Salim Burçak Kız Meslek Lisesi Müdürü Semih Yılmaz, tepki gösteren velilerle karşı karşıya geldi.

Milli Eğitim İl Müdürü Salih Kaygusuz'u istifaya davet eden veliler, kız öğrencilerin, atölyelerde mesleki eğitim gören erkek öğrencilerle aynı okulda birleştirilmesinin kabul edilemez olduğunu söylediler.

Photos at Rıfkı Salim Burçak Anadolu Kız Meslek Lisesi - College Classroom

ENDÜSTRİ MESLEK BİNASI DA ESKİ

Erzurum'da yaklaşık 50 yıldır hizmet veren Kazım Karabekir Endüstri Meslek Lisesi'nin binası da harabe durumda. 

Mevcut şartlarda kendi öğrencilerine sağlıklı eğitim sağlayamayan eski ve onarımı mümkün olmayan yarım asırlık binaya 600 ek öğrencinin daha yerleştirilmesine yönelik tepkiler sürüyor.

Tepki gösteren veliler, 2022-2023 eğitim ve öğretim dönemi başlamadan okul bina sorununun çözülmesi gerektiğini, okullar açıldıktan sonra bu tür tedbirlerle çocukların geleceğinin sekteye uğratıldığını ifade etti.

ERZURUM'DA 2 KIZ MESLEK LİSESİ DAHA VAR

Veliler, çocuklarının Erkek Endüstri Meslek Lisesi'ne nakletilmelerinin herhangi bir haklı gerekçesi bulunmadığını belirterek, "Kız Meslek Lisesi ile Erkek Endüstri Meslek Lisesi'nin ortak tek dersi dahi bulunmuyor. Herhang bir atölye ve çalışma sınıfını birlikte kullanmaları mümkün değil. Erzurum'da 2 kız meslek lisesi daha olmasına rağmen çocuklarımızın Endüstri Meslek Lisesi'ne nakledilmiş olmalarına bir anlam veremiyoruz. Kız meslek liseleriyle birleştirilmesi halinde bu okullardaki atölyeler ortak olarak kullanılabilirdi" diye konuştular.

Nakledilen öğrencilerden 11 ve 12. sınıfta olanlar, gönderildikleri okulda atölyeler olmadığından dolayı meslek derslerinin boş geçeceği öğrenildi.

Kazım Karabekir Endüstri Mesleki ve Teknik Lise'nin daha eski ve harabe olduğuna da dikkati çeken veliler, Milli Eğitim Bakanlığı'nın konu hakkında inceleme yapmasını, sorunun yerel yöneticiler tarafından çözülmesinin beklenmemesi gerektiğini söyledi.

Boşaltılan okul binasının yıkılıp, yerine yenisi yapıldıktan sonra öğrenciler eski okullarına geri döneceği bildirildi.