CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Altılı Masa ve Cumhurbaşkanı adayı konusunda partisinin milletvekili ve yöneticilerine "konuşmayın" talimatı verdi.

ERKEN HABER - CHP'li milletvekili ve parti yöneticilerinin son günlerde Cumhurbaşkanı adayı ve Altılı Masa konusundaki görüşlerini açıklaması, ülke gündemindeki yerini koruyor.

Kamuoyunda "Altılı Masa dağılıyor" veya "Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayı" şeklinde yorumlanan açıklamalar, Kemal Kılıçdaroğlu'nu harekete geçirdi.

Kılıçdaroğlu, CHP'li milletvekili ve parti yöneticilerine, Cumhurbaşkanı adaylığı ve Altılı Masa konusunda herhangi bir beyanatta bulunmamaları yönünde talimat verdiği öğrenildi.  

İYİ Parti ile Saadet Partisi kongreye gidiyor İYİ Parti ile Saadet Partisi kongreye gidiyor

ABC Gazetesi'nden Ömer Şahin'in haberine göre, partisinden son dönemde peş peşe gelen açıklamalar 6’lı masada rahatsızlık doğurmaya devam edince CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu devreye girdi. 
Kılıçdaroğlu, CHP’li Genel Başkan Yardımcıları ve Milletvekillerine, “6’lı masanın verdiği/vereceği konular, yani 6 Genel Başkanın görüşeceği kararlar ile ilgili değerlendirmede bulunmayın” talimatı verdi.

NELER YAŞANMIŞTI?

‘6’lı masanın tamamı Kılıçdaroğlu’nu destekliyor mu?’ sorusuna şu yanıtı verdi:

"Aday altılı masanın en büyük partisinden olmalı, bu normal. Karşı çıkan yok. Kılıçdaroğlu’nun adaylığının masada reddedilmesi Türkiye için ne anlama gelir, bunun iyi değerlendirilmesi lazım. Çalışkan, dürüst, birikimli bir devlet adamı. Buna rağmen olmazsa, Alevi olduğu için reddedildi algısı yerleşecek. Bunu toplum da demokrasi de hazmedemez. Bu durumda karşı çıkarlarsa masa dağılır."

Hande Fırat'ın soruları ve Bülent Kuşoğlu'nun yanıtları şöyle:

- Akşener masaya başka isim getirirse ne olur? Mansur Yavaş ismini getirir mi?

Kuşoğlu: Konsensus aranır ama Mansur Bey, adının masaya getirilmesini kabul etmez. Meral Hanım da getirmez.

- Akşener seçimin riske atılamayacağını söyledi. Anketleri masaya getirirse?

Kuşoğlu: Anketlerle Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nı tespit etmek doğru mudur? Anketler popülariteyi gösterir sadece. Kılıçdaroğlu dışında aday çıkarmak masanın dağılması anlamına gelir. En büyük partinin isteği olmazsa bozulur.

-Bugünkü tartışmalar nereden kaynaklanıyor?

- İYİ Parti kentli milliyetçi partisi mi yoksa merkez partisi mi olacak? Bunun sıkıntısını çekiyor. Meral Akşener merkez partisi olmasını istiyor. Ancak kadrolarda kentli milliyetçilik isteyenler var.

- Buna karşın benzer sorun CHP’de de var. CHP’de de kentliler artışta, Atatürkçülük ön planda. 12 Eylül’ün sol görüşü artık geride kalıyor. Onun yerini çağdaş sol anlayış alıyor.

- Masada çatlak yok ancak birbirine zıt siyasi zihniyetler buluştu. Çok özel bir durum.

- 6’lı masanın HDP sorunu yok, masada yoklar. 6’lı masa niye HDP’ye bakanlık versin ki? İktidar olmak isteyen 6’lı masa. Ancak iktidar manipülasyon yapıyor. CHP, HDP’den uzaklaşsa iktidar onlarla yakınlaşacak."