ERKEN HABER - Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, yeniden kurulan temasların ardından Cumhur İttifakı'na katılmaya karar veren Yeniden Refah Partisi ile ilgili, "Kendi tercihleridir. Millet İttifakı olarak her tercihe saygı duyarız. Biz geleceği konuşmak istiyoruz" açıklamasını yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, afet bölgesi Malatya’da Millet İttifakı Liderleri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte enkaz alanında incelemelerde bulundu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP lideri ve Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu daha sonra, çadır kentte depremzedeler ile bir araya geldi.

“KENTİN RUHU KORUNMALI”

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP lideri, “Depremi yaşayan kentlerin ayağa kaldırılması lazım kenti terk edenlerini yuvalarına dönmeleri gerekiyor en büyük arzumuz bu” dedi. Deprem bölgesi içim özel yasa çıkarılması gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, konutların yeniden yapılırken kentin ruhunun korunması gerektiğini vurguladı. Konut için gerekli imalatın da bölgede yapılması ve bu sayede istihdama da katkı sağlanması gerektiğine dikkat çeken CHP lideri, “Esnafın da nefes alması lazım” dedi.

“TERCİHE SAYGI DUYARIZ”

Kılıçdaroğlu, Yeniden Refah Partisi’nin, Cumhur İttifakı’na dahil olmasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine de “Siyaset elbette devam ediyor. Ama biz bugünü değil, geçmişi değil, geleceği konuşmak istiyoruz. Deprem bölgesindeyiz. Depremzedeler ‘Bizim için ne yapacaksınız’ diye soruyor. Kendi tercihleridir. Biz Millet İttifakı olarak her tercihe saygı duyarız” diye konuştu.

ÇADIRDA İFTAR YAPTI; MEVLİT DİNLEDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Hep beraber olacağız, birlikte olacağız. Kini ve öfkeyi yüreğimizden söküp atacağız. Beraber, birlikte, kardeşçe huzur içinde bu ülkede yaşayacağız." dedi.

Kılıçdaroğlu, beraberinde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Başkanı Mansur Yavaş ile "Asrın felaketi" olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyük yıkıma neden olduğu Malatya'yı ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, Çevre Yolu civarında kurulan çadırda, depremde hayatını kaybedenler için düzenlenen mevlit programına katıldı, depremzedelerle iftar yaptı.

Burada konuşan Kılıçdaroğlu, depremlerde 50 bine yakın kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, acılarının büyük olduğunu söyledi.

Depremlerde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Kılıçdaroğlu, "Mübarek bir aydayız, güzel bir aydayız, manevi duygularımızın zenginleştiği bir aydayız. Birbirimize dost olarak bakarız, birbirimizi kucaklamamız gereken bir arkadaşız. Kini ve öfkeyi ötekileştirip, kini ve öfkeyi yüreğimizden söküp attığımız, dostluğu, sevgiyi, kardeşliği beraberliği kalbimize yerleştirmemiz gereken güzel bir aydayız." dedi.

Kılıçdaroğlu, bu sofranın Halil İbrahim sofrası olduğunu anlatarak şöyle devam etti:

"Halil İbrahim sofrasını büyütmek de bizim amacımızdır. Gönlümüzde, yüreğimizde yatan odur. İsteriz ki bu güzel coğrafyada bir çocuk bile yatağa aç girmesin. Her evde huzur olsun, bereket olsun, insanlar huzur içinde yaşasın. Depremde büyük acılar çektiniz biliyorum. Biz Millet İttifakı'nın genel başkanları olarak her zaman her ortamda yanınızda olduk. Birimiz buradayken bir başka genel başkanımız Kahramanmaraş'taydı. Birimiz Kahramanmaraş'tayken öbürü Hatay'daydı bugün hep beraber buradayız. Burada yine iki değerli arkadışımız, dostumuz daha var. İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız da burada. Biz hep beraber yaraları saracağız bu konuda kararlıyız. Söz verdik, beraber söz verdik. Evi, dükkanı, ahırı yıkılan, oturulamaz hale gelen bütün konutları, meskenleri, iş yerlerinin tamamını Allah nasip ederse geleceğiz tepeden tırnağa depreme dayanıklı yapacağız, bir kuruş dahi almadan hak sahiplerine teslim edeceğiz."

Erdoğan'dan seçmene "Sensiz olmaz" Erdoğan'dan seçmene "Sensiz olmaz"

Sosyal devletin bütün sorumluluğu üzerine almak zorunda olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, kendilerinin söz verdiğini, Millet İttifakı'nın bunu tesis edeceğini kaydetti.

Kılıçdaroğlu, sofraların bereketli olmasını dileyerek, "Ülkemiz bir daha böyle felaketlerle karşı karşıya kalmasın. Hep beraber olacağız, birlikte olacağız. Kini ve öfkeyi yüreğimizden söküp atacağız. Beraber, birlikte, kardeşçe huzur içinde bu ülkede yaşayacağız. Beraber yaşadığımız zaman göreceksiniz, birlikte yaşadığımız zaman göreceksiniz. Bereketi, güzelliği, kardeşliği, kucaklaşmayı göreceksiniz. Siyaseti iyilikte yarışma alanı olarak belirleyeceğiz, iyilikte yarışacağız, kötülükte değil. Bizde kötülük, kin, öfke yok bereket var, sevgi var, kucaklaşma var." diye konuştu.