ERKEN HABER - Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığına karşı çıkarak altılı masadan ayrılacağını belirten İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in çıkışı ülke gündemini değiştirdi.

Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'na aday olmaları çağrısında bulunan Akşener, Kılıçdaroğlu'nun adaylığını desteklemeyeceklerini söyledi.

Bunun üzerine iki dakikalık video yayınlayan Kılıçdaroğlu, Akşener'e cevap verdi.

KILIÇDAROĞLU ADAYLIKTA ISRAR EDİYOR

Meral Akşener'in desteğini çekmesi ve Mansur Yavaş'ın aday olması gerektiğine ilişkin talebi karşısında Kılıçdaroğlu adaylıkta ısrar ediyor.

Kamuoyu yoklamalarında toplumun büyük çoğunluğunun beklentisi Mansur Yavaş olmasına rağmen Kılıçdaroğlu kendisinin ortak aday olmasından geri adım atmıyor.

CHP'liler Mansur Yavaş ile görüşerek Kılıçdaroğlu'nu desteklemesi ve aday olmaması yönündeki baskılar sürüyor.

"KİMSE DURDURAMAZ"

Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı videolu paylaşıma “Soframızı büyütmeye devam edeceğiz. Sabırla…” notunu düştü.

“TÜRKİYE’NİN BÜTÜN RENKLERİNİ BİRLEŞTİRE BİRLEŞTİRE KAZANMAK İÇİN YOLA ÇIKTIK”

Kılıçdaroğlu, açıklamasında ise şunları söyledi:

“Sevgili halkım, biz bu yola çıkarken hep Halil İbrahim Sofrası’ndan bahsettik. Çünkü bu sofraya bu ülkenin tüm renklerini davet etmemiz gerekir dedim. Yoksa bu ülke iflah olmaz dedim. Türkiye’nin bütün renklerini birleştire birleştire kazanmak için yola çıktık. Soframız böylece gittikçe genişledi.

Çünkü amaç sadece ceberruh sarayı göndermek ya da değiştirmek değildi. Amaç aynı zamanda yeni, güzel bir Türkiye oluşturmaktı. Bu sofraya o oturmasın, bu oturmasın diyerek bu ülkeyi toparlayamayız. Birilerini hor görerek, gözardı ederek Türkiye’yi değiştiremeyiz. Bu Türkiye’yi 20 senedir yaşıyoruz zaten.

Erdoğan gitsin ama Erdoğanizm gelsin, bu da olmaz. Tarihi sorumluluğumuz var bizim. İttifakımızın diğer ortakları medyaya çıkıp hakaretler etmiyor. İttifaka zarar veren demeçler hiç vermiyor. Hiçbirinin ittifak içinden oy devşirmeye çalıştığınızı da görmedik.

“SOFRA BÜYÜMEK ZORUNDA”

Sürekli aynı olgular, birbirini tekrar eden hamleler… Biz ülkeyi siyasal operasyonlarla yönetmeye talip olmayacağız. Hepimizin sorumluluğu var ve sorumlu davranacağız. Bana gelince, ben bu saatten sonra değişmem. Ben birleştiririm. Birleştirmeye de devam edeceğim.

Konca Kuriş'in ağabeyi: Kanımızı dondurdu Konca Kuriş'in ağabeyi: Kanımızı dondurdu

Sofra büyümek zorunda. Bunu da kimse durduramaz. Bu sofrada siyasi oyunların, nezaketsizliğin, Erdoğan dilinin, yerinin olmaması gerekirdi. Bu sofraya oturanlar böyle oturdu. Kalkan da ancak bu sebepten kalkacaktır.

“HER ŞEKİLDE ERDOĞAN’I YENERİZ”

Umudum, niçin bir araya geldiğimizin farkındalığıyla sakin olmamız. Bu sofraya herkesi davet etmemizdir. Birilerinin kalkması yerine tüm renklerimizin oturmasını sağlamamızdır. Onun için, ne ben ne de partimdeki yol arkadaşlarım herhangi bir gerginliğe izin vermeyeceğiz, alet olmayacağız.

Biz sorumlu davranmaya devam edeceğiz. Kimseyi geride bırakmayacağız. Türkiye’nin tüm vatandaşları bu sofraya davetli olacak. Halkımız kaygılanmasın. Biz her şekilde Erdoğan’ı da, Erdoğan’ın propaganda makinasını da yeneriz, yeneceğiz. Emin olun, yeneceğiz.”