Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimlerde en büyük rakibi, altılı masanın çıkaracağı Cumhurbaşkanı adayı olacak. Erdoğan, en az 6 adayın yarışacağı seçimi ilk turda kazanmanın peşinde.

Altılı masanın liderleri, çıkaracakları adayın 13. Cumhurbaşkanı olacağına inanıyor. Bu inançları, masadaki partilerin oy oranlarının toplamı ile AK Parti'nin oy oranlarıyla mukayese etmelerinden kaynaklanıyor. Ancak, siyasette 2 artı 2 hiçbir zaman 4 etmiyor.

Bazı konularda işbirliği yapmak amacıyla kurulan ve daha sonra seçim ittifakına dönüşen altılı masa, Cumhurbaşkanı adayı çıkarabileceği 10 isim üzerinde tartışmalar yapıldı, görüşmeler yapıldı.

Gelinen son haftada aday adayları arasında Kemal Kılıçdaroğlu ile Mansur Yavaş'ın ismi arasında tercih yapılacağı kesinleşti.

Altılı masa veya dışarıdan Cumhurbaşkanı adayı olabileceklerin nitelikleri, hiç kuşkusuz Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın nitelikleriyle mukayese edilecektir. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaybetmesi, masaların kurulması, partilerin birleşmesi, ittifakın genişlemesinden ziyade karşısına çıkarılacak aday ile doğrudan ilgilidir.

Şu aşamada altılı masanın göstermesi muhtemel Cumhurbaşkanı adaylarından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ı mukayese etmekte fayda var.

Adaylık Kılıçdaroğlu'nun hakkı mıdır? Evet. Çünkü masada en fazla oya sahip partinin genel başkanı, çünkü yıllardır Erdoğan ve AK Parti ile mücadele ediyor.

Kılıçdaroğlu'nun, seçim sonuçlarını beliryeceği öngörülen HDP ve Kürtlerin oylarını alabileceği, bunun için aday olması gerektiği savunuluyor. HDP, kendi adayını çıkaracağı için ilk turda vermeyebilir ancak ikinci tura kalınması halinde Kılıçdaroğlu'na oy verebilir. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile girdiği her seçimi kaybeden Kılıçdaroğlu, bu seçimde de kaybedebilir algısı yayılmaya çalışılıyor. Kılıçdaroğlu, CHP gibi bir partinin genel başkanlığını sürdürmesindeki başarısını da gözardı etmemek gerekir.

5FCF1CC9-BC1D-4F93-BEA0-D674AA84FCA2

Mansur Yavaş'a Kürtlerin oy vermeyeceği ve bunun için Kılıçdaroğlu'nun aday gösterilmesi gerektiğine yönelik baskılar sürüyor. HDP, Meral Akşener veya Mansur Yavaş'ın aday olması halinde oy vermeyeceklerini açıklamışlardı zaten.

Kürtlerin büyük bir kısmı veya HDP Mansur Yavaş'a oy vermeyebilir ancak İYİ Partililer veya muhafazakar sağcı kesim de Kılıçdaroğlu'na oy vermeyebilir. 

HDP'nin oyları ile İYİ Parti'nin oylarını mukayese etmeye başlamışlar bile... Rakamsal olarak, partilerin oy oranına bakarak, kendilerine verilecek oyların sayısı öngörülerek değil, toplumun büyük kesimini kucaklayacak bir adayda hemfikir olunmalıdır.

Mansur Yavaş'ın ne özelliği var? diye sorduğumuzda, savunanların verdiği cevap çok da ilginç değil "Mansur çalmaz, çaldırmaz"

Güleyim mi ağlayayım mı bilemedim. Zaten çalmak ve çaldırmak suç değil mi? Memlekette çalmayacak çaldırmayacak bir tek Mansur Yavaş kalmış gibi bir algı var toplumda.

Belediye Başkanlığına seçildikten sonra kamuoyunda şeffaf yönetim konusunda takdir toplayan Mansur Yavaş, hemen her konuda sessiz kalarak yani az konuşarak oylarını artırdı.

Mansur Yavaş'ın Cumhurbaşkanı adayı olması, gerek altılı masadaki partilere gerekse dışarıdaki muhalefet partilerine eşit yaklaşım sergileyebileceği, partiler üstü bir aday olabileceği bir gerçek.

Kılıçdaroğlu'nun aday olması, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve AK Parti'ye kızgın, küskün veya mağdur her kesimin oy verebileceği, muhafazakar kesimin ise Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan'a milletvekili seçimlerinde diğer partilere oy verme ihtimalleri yüksek.

Kılıçdaroğlu, 2 aydır resmen Cumhurbaşkanı adayı gibi adımlarını atıyor, konuşmalarını yapıyor. Resmen açıklanmasa bile "aday benim" diyiyor her fırsatta. Son siyasi manevrası çok gereksiz ve başarısızdı, ters tepebilir. Sana mı kalmış İsrail'in Başbakanı Netanyahu'ya mektup gönderip Filistinli kardeşlerimizi katleden İsrail'in acılarını paylaşmak ve onların yanında olduğunu bildirmek. Akıl verenleri her kimse aldığı akılları analiz etmeden uygulaması kadar yanlış bir şey yoktur tıpkı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanan orman köylülerine çay dağıttırılması gibi. 

Kılıçdaroğlu, İsrail'e gönderdiği mektupla Amerika'nın desteğini de almaya çalışıyor ama Amerika oy kulanmayacak bunu da bilmesi gerekiyor.

Altılı masadaki muhafazakar olanlar Kılıçdaroğlu'nu ikna edebilirse Mansur Yavaş'ın adaylığı söz konusu olacak, aksi halde Kılıçdaroğlu kendi adını resmen ilan edecek.

Altılı masanın adayı kim olursa olsun, 2 yıllığına Cumhurbaşkanı seçilecek. 2 yıl sonra Başbakanlık sistemi geri getirileceği için Cumhurbaşkanı'nı tekrar TBMM seçecek. Bunun için 2 yıllık emanet bir Cumhurbaşkanı seçilmesi gerekiyor.

Neden 1 yıl veya 1.5 yıl değil de 2 yıl sonra sistemin değiştirilmesinin öngörüldüğü mevzusunu sonraki yazılarımda açık açık izah etmeye çalışırım. 

Demem O Ki:

Altılı masa, sürpriz bir Cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacak. Kemal Kılıçdaroğlu veya Mansur Yavaş isminden biri Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanacak.

Temennim Odur Ki:

Devletimizin, milletimizin, çocuklarımızın geleceği için hakkımızdan hayırlısı kim olacaksa onun başa gelmesidir.