ERKEN HABER - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayının altılı masada belirleneceğini belirterek, "Altı liderden biri aday olursa, karar verilirse o olur. Altı liderden birisi olursa ne olur, zaten masadaki görüşleri, tartışmaları bilen birisi olur. Belki artısı da olabilir o çerçeveden baktığınızda." dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP muhabirleriyle parti genel merkezindeki yıl sonu değerlendirme toplantısında bir araya geldi.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığına yönelik üç dönem tartışması var. Altılı masanın sizi aday göstermesi durumunda Erdoğan'ı mı yoksa başka birini mi karşınızda görmek istersiniz?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Altılı masada bu konu hiç görüşülmedi. Görüşülmeyen bir konu hakkında benim görüş bildirmem doğru değil. Onların iradelerine saygı duymamış olurum." yanıtını verdi.

"Başörtüsüyle ilgili teklife ilişkin partinin tutumu netleşti mi? Altılı masanın gündemi olacak mı?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, bunu aralarında konuşarak ona göre yol haritası belirleyeceklerini bildirdi.

"Rusya'nın Suriye Devlet Başkanı Esad'a Türkiye'deki seçimler öncesinde Erdoğan ile görüşme baskısı yaptığı yorumları var. Siz seçim sürecine müdahale boyutunu ve Rusya'nın tutumunu nasıl yorumlarsınız?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Başka bir ülkenin Erdoğan lehine veya bir başkası lehine iç işlerimize müdahale etmesini asla doğru bulmayız. Türkiye kendi göbeğini kendi kesmek zorundadır. Böyle bir beklenti içinde saray olabilir ama biz asla bunu kabul etmeyiz ve doğru bulmayız. Bir ülkenin kendi saygınlığını korumasının temel yollarından birisi de komşusu olduğu veya olmadığı diğer ülkenin iç işlerine karışmamasıdır, kendisine yandaş yaratmamasıdır. Türkiye bütün ülkelerle dostluk içinde ilişkilerini sürdürebilir. Biz her türlü olasılığa karşılık önlemimizi alıyoruz."

Bir soru üzerine Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) güvenmediklerini, YSK Başkanının yaptığı açıklamanın da sıradan bir açıklama olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, "Bunlar ne yapıyorlardı? Aynı zarfın içine konulan dört pusuladan birisini geçersiz sayıyor. Mucizeye bakın, iradeye bakın, üçü geçerli biri geçersiz olacak. Kargaların güldüğü bir karar verdiler. Bunlar da koca koca hakimler. Bunların hiçbirine hakim denmez, bir kişi hariç, bir namuslu kişi vardı ve o muhalefet şerhini yazdı. Ona saygı duyuyoruz. Onun dışında iradelerini pazarlamış durumdalar. Yükselmek için de iradelerini saraya pazarlayanlar var. Biz onun farkındayız." şeklinde konuştu.

Seçim güvenliği konusunda her sandık için önlem aldıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, bütün il ve ilçe başkanlarından seçim sandıklarında görevlendirilen kişilerin adını, soyadını ve telefonunu istediklerini söyledi. Gönüllü bir grubun her seçim sandığında görevli olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, seçim sandığında görevli kişinin arandığını ve hangi sandıkta görevli olduğunun sorularak teyit edildiğini kaydetti. Sandık görevlilerine hangi konularda dikkatli olmaları gerektiğini söylediklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Var olan süreçte devleti yönetenlere güvenmediğimiz için kendi güvenliğimizi kendimiz sağlıyoruz." dedi.

Kılıçdaroğlu, sürece büyük kentlerde barolar ve gönüllü avukatların katılacağını, bir sorun çıktığında avukatların aranarak soruna müdahil olacağını kaydetti.

Başörtüsü teklifine ilişkin bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, "Her partinin kendi görüşü vardır, saygı duyarız. Biz bu konuda güzel bir çalışma yapıyoruz. Önümüzdeki süreçte net olarak kamuoyuna yansıyacak." diye konuştu.

- "Tarihin bize yüklediği sorumluluk var"

"Seçim sürecinin sert geçeceği uyarılarında bulundunuz. İBB'ye yapılan suçlamaları ilk adım olarak görebiliriz, iktidarın gücünü kullanarak bu tip hamlelerini artırmasını bekliyor musunuz?" sorusuna karşılık Kılıçdaroğlu, "Erdoğan germeye çalışacak süreci, biz bunun farkındayız. Her türlü hukuksuzluğu yapacak. Bunun da farkındayız. Ama biz asla ve asla demokratik kuralların dışına çıkmayacağız. Tarihin bize yüklediği sorumluluk var. Sükunetle, kararlılıkla, azimle, hukuk içinde her türlü mücadeleyi yapacağız." dedi.

"HDP'nin kapatılması davası bekliyor. Seçim takvimi kesinleştikten sonra kapatma ihtimalinden söz ediliyor. Buna yönelik bir çalışmanız var mı?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, siyasi partilerin kapatılmasını doğru bulmadığını belirtti.

Siyasi partilerin kapatılmasının ülkeye hiçbir yarar getirmediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"HDP'yi kendilerine destek olması için ikna etmeye çalışıyorlar, 'Cumhur İttifakı'nın içinde yer alın' diye. HDP buna yanaşmadığı için acaba bir formül bulup kapatabilir miyiz, diyorlar. Kapatılması bir demokrasi ayıbıdır, insan hakları, siyaset ayıbıdır. 6 milyon insanın oy verdiği bir siyasi parti, dolayısıyla herkesin saygı duyması lazım. Görüşlerine katılırsınız, katılmazsınız o ayrı bir şey. Görüşlerini beğenmeyebilirsiniz, özgürce eleştirebilirsiniz ama beğenmediğim parti bana oy vermediği için ben bunu kapatacağım dediğiniz andan itibaren Türkiye, zaten olmayan demokrasi kırıntılarını da tamamen yok etmiş olacak. Kimin aracılığıyla yapıyor bunu? Siyasallaşmış yargı aracılığıyla bunlar yapılıyor maalesef."

"İktidara gelmeniz durumunda dış politika alanında atacağınız somut adımlar neler olacak?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, dış politikada neler yapılacağını hükümet programında açıklayacaklarını bildirdi.

- "Cumhurbaşkanı adayını var olan hukuk sistemi içerisinde belirlemek zorundayız"

Cumhurbaşkanı adayının açıklanmaması nedeniyle altılı masa hakkında toplumda negatif bir algı oluştuğu değerlendirmelerinin hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Gelen tepkilerin tümünü saygıyla karşılamak zorundayız. Siyasetçi olarak görevimiz saygı duymaktır. Niçin böyle bir tepki verdin diye özel bir eleştiri getirme hakkımız yok. Cumhurbaşkanı adaylığı üzerine odaklanmak son derece yanlış, asıl odaklanmamız gereken sistemdir. Bu sistemin değişmesi lazım. Sistemi değiştirecek irade altılı masa. Cumhurbaşkanı adayını da doğal olarak var olan hukuk sistemi içerisinde belirlemek zorundayız. Onun da nasıl biri olması gerektiğini de kamuoyuyla paylaştık.

Altı liderden biri aday olursa, karar verilirse o olur. Tamamen altı liderin ortak kararına bağlı. Bu konu masada da hiç görüşülmedi. Dolayısıyla görüşülmeyen bir konu hakkında düşüncemi ifade etmem doğru değil. Altı liderden birisi olursa ne olur? Zaten masadaki görüşleri, tartışmaları bilen birisi olur. Belki artısı da olabilir o çerçeveden baktığınızda."

"Altılı masadaki liderlerden biri cumhurbaşkanı adayı olursa partisinin genel başkanlığından istifa edecek mi?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "O konu da hiç görüşülmedi. Görüşüldüğü zaman parlamenter sisteme geçişin yol haritasında belirleyeceğiz nasıl olmalıdır diye. O çerçevede o da aydınlığa kavuşmuş olacak." dedi.

"Kamuoyunda oluşan 'İmamoğlu hem iktidarın hem muhalefetin rakibidir' görüşüyle ilgili değerlendirmeniz nedir?" sorusuna Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi:

"Sayın İmamoğlu görevinin başında. İktidarın İmamoğlu'na karşı hıncı var İstanbul'u kaybettiği için. Normal hukukun çalışmadığı bir ortamdayız, her türlü iftiranın atıldığı bir ortamdayız. Hukuk sisteminin ayaklar altına alındığı, bir kişiyi nasıl başarısız kılabiliriz arayışına girildiği... Bir iktidar, bir ittifak tümüyle odaklanmış, İstanbul'u nasıl ele geçirebiliriz arayışı içindeler. Tam yüz karası bir olay. O kadar yalanlar iftiralar var ki."

- "Devlette liyakat sistemi uygulayacağımıza söz verdik"

"Altılı masadan bir aday çıktığında 'devletin kritik noktalarındaki bürokraside bulunacak kişiler şu olacak' diye mi çıkacaksınız? Bunun takvimi ne zaman belli olacak?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, nereye gitseler altılı masa adayının kendilerine de sorulduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, kendi düşüncesinin ise sistemi tartışmak olduğunu dile getirdi.

AK Partili Metiner'den 'çakma mont' açıklaması AK Partili Metiner'den 'çakma mont' açıklaması

Son üç yıldır daha iddialı konuştuğunun hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, "Evet doğru. Çünkü iyi bir altyapı çalışması oluşturduk, hem siyaset dünyasında hem akademik dünyada neyi nasıl çözeceğimiz konusunda. Sadece eleştiri kültürü üzerinden değil sorunların nasıl çözüleceği konusunda da elimizden gelen her türlü çabayı dillendirmeye çalıştık." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bürokraside atamalara ilişkin soru üzerine de Kılıçdaroğlu, parlamenter sisteme geçişin yol haritasında bunların konuşulacağını söyledi. Bu konuyla ilgili çalışma yapıldığını, biraz daha olgunlaşmasını beklediklerini belirten Kılıçdaroğlu, "Ben istediğim kişiyi istediğim yere tayin ederim anlayışından tamamen uzak, devlette liyakat sistemi uygulayacağımıza söz verdik. Bütün liderler söz verdiler." ifadesini kullandı.

- "Erdoğan'ın adaylığını tartışmaya açmayacağız"

Seçimin erkene çekilmesi konusundaki soru üzerine Kılıçdaroğlu, "Seçimin erkene çekilmesine dedik ki, 6 Nisan'a kadar yapıyorsanız adı erken seçim olur. 6 Nisan'dan sonra yapıyorsanız artık zaten hazirana ne kaldı? Erken seçim olmaz. O zaman sizin elinizde, istiyorsanız Meclisi feshedersiniz seçimi yaparsınız." dedi.

"Saraçhane sürecinden sonra İYİ Parti ile CHP arasında karşılıklı söz düelloları yaşandı. Meral Hanım ile aynı masadayken biraz suratlar asıktı. Kırgınlık var mı?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Saraçhane sürecinde yurt dışındaydım, sosyal medyada eleştirenler oldu. Olur tabii, Türkiye'de herkes bağımsız düşüncesini ifade eder. Buna saygı göstermek lazım. Suratlarımız asık değil aslında. Biraz ciddi durmuşuz. Son derece güzel, keyifli sohbetimiz oldu. Sohbet sadece Türkiye bağlamında değil pek çok alanda görüş alışverişinde bulunduk." diye konuştu.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tekrar aday olmasını tartışmaya açacak mısınız?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Erdoğan'ın adaylığını tartışmaya açmayacağız. Onu hukukçular açacak. Biz tartışmaya açsak ne olacak? YSK Erdoğan'ın emrinde, ne dersek diyelim Erdoğan'ın ettiği telefona göre onlar karar verecek. Yargının iradesinin sarayın ipoteği altında olduğunu biliyoruz. Orada görev yapan, saraydan talimat alıp karar veren hakimlere hakim demiyoruz. Onlara seçilmiş hakimler, seyyar hakimler ve seyyar mahkemeler." yanıtını verdi.

"Bir önceki Cumhurbaşkanı adayınız Muharrem İnce'nin 'Ben 50 gün kala açıklandım. Seçimi kaybetmemin en büyük sebebi bu olabilir.' eleştirisi vardı. Altılı masada aday açıklamada geç kalıyoruz diye bir endişe var mı?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "O dönemle bu dönemi karşılaştırmak doğru değil. O dönem çok farklı bir dönem, bu dönem çok farklı bir dönem. Burada altı lider bir aradayız. Altı lider Türkiye'nin geleceği konusunda endişeleri gidermek, topluma umut vermek için çalışıyoruz." diye konuştu.

- "İki belediye başkanımız görevlerinin başında"

CHP'de 40 il başkanının milletvekili aday adaylığı için istifasını sunduğunun hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, Merkez Yönetim Kurulu'nun buralara süratle atamaları yapacağını söyledi.

Adaylık tartışmasında sizinle birlikte ismi en çok geçen iki belediye başkanı Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş. Cumhurbaşkanı adaylığı formülünde Ekrem ve Mansur Bey var mı yok mu?" sorusuna karşılık Kılıçdaroğlu, "İki belediye başkanımız görevlerinin başında ve çalışıyorlar. Cumhurbaşkanı adayını belirleyecek olan da altılı masa. Dilimizde tüy bitti. Altı lider bir arada cumhurbaşkanı adayını belirleyeceğiz. Kim olacak, oturacağız, konuşacağız, tartışacağız." değerlendirmesinde bulundu.

"TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Erdoğan'ı Nobel barış ödülüne aday göstereceğini açıkladı, destekler misiniz?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Bence çok iyi olur. Meclis Başkanı'nın bağımsız iradesi var mı? Yok. Erdoğan demiştir. 'Ya sen şöyle bir konuşma yap da, belki birileri duyar' diye. Parlamentoda görev yapan Meclis Başkanı iradesini saraya ipotek etmiştir. Meclisin itibarı yerlerde sürünüyorsa bunun sorumlularından birisi de Meclis Başkanı'dır." dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Yeni yılı nasıl karşılayacaksınız?" sorusu üzerine, yılbaşını büyük olasılıkla evde geçireceğini söyledi.

(Bitti)