ERKEN HABER - Analiz Haber - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ana muhalefet lideri olarak muhalefetteki partilerin en yüksek oy oranına sahip olduğu için Cumhurbaşkanı adaylığını "işin doğası gereği" kendisine verilmesini bekliyor.

Kılıçdaroğlu, altılı masa tarafından ortak aday çıkarılması kararlaştırıldıktan beri katıldığı her etkinlikte, yaptığı her konuşmada kendisinin cumhurbaşkanı adayı gösterileceğinin resmini vermeye çalışıyor.

AK Partili eski milletvekili CHP'ye katıldı AK Partili eski milletvekili CHP'ye katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın muhatap aldığı Kılıçdaroğlu, sürekli eleştirilerin odağında bulunuyor. Erdoğan'ın karşısında en kolay üstün geleceği rakip konumundaki Kılıçdaroğlu'nun aday olması, AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avantajına.

İSRAİL'E MEKTUP

Kılıçdaroğlu, Doğu Kudüs'te yaşanan silahlı saldırılar nedeniyle İsrail Başbakanı Netanyahu'ya mektup göndererek, İsrail halkının Yahudilerin yanında olduğunu, acılarını paylaştığını ifade etti.

Cenin saldırısında  Filistin Başbakanına mektup göndermeyen Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı olabilmek için "İsrail'in yani Amerika'nın desteğini alması gerektiği" kanısına varmış olsa gerek. 

Kılıçdaroğlu, gönderdiği mektupta şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Başbakan, bu hafta sonu 27 ve 28 Ocak tarihlerinde Kudüs'te yaşanan silahlı saldırılı şiddet eylemlerinde çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle duyduğumuz üzüntüyü dile getirmek isteriz. İsrail halkıyla dayanışma içerisinde acınızı paylaşıyor, saldırıda hayatını kaybedenlerin aileleri ile hükümetinize başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Olayların tırmanmaması ve bölgemizde yeni bir şiddet sarmalına yol açmaması en büyük temennimizdir."

KONYA'DA DUA ETTİ

Kılıçdaroğlu, Konya ziyareti sırasında Nasreddin Hoca Türbesini de ziyaret ederek burada dua etti.

Kılıçdaroğlu 3

İSTEMEM YAN CEBİME KOY

"Temel Bey masaya aday teklifi olarak CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu getirirse sizin yanıtınız ne olur?" sorusuna karşılık Kılıçdaroğlu, "Mutabakat olması lazım. Mutabakat olmadan bir karar almayı asla doğru bulmam. Zaten öyle bir karar çıkmaz. Benim itiraz etmeye hakkım yok. Diyelim ki ismim üzerinde mutabakat oldu elbette bu görevi yapmak onurlu bir şeydir. 'Neden benim adımı ileri sürüyorsunuz?' diye özel bir itirazım olmaz. Zaten bu işin doğasına aykırı olur. Mutabakatın dışına çıkmak olur o zaman." ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, aday gösterilmekten dolayı onur duyacağını belirterek, kendi isminin aday olarak önerilmesi halinde buna itiraz etmeye hakkı olmadığını söyledi.

"Neden benim adımı ileri sürüyorsunuz" şeklinde itiraz etmeyeceğini belirten Kılıçdaroğlu, mutabakata sadık kalacağını dile getirdi.

SEÇİM VAATLERİNDE BULUNUYOR

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde şimdiden seçim vaatlerinde bulunmaya başladı.

Özellikle 300 bine yakın tutuklu ve hükümlü için Genel Af getireceğine yönelik vaadi, kamuoyunda karşılık bulmuş durumda.

Asgari ücreten öğrencilere, esnaftan memura her kesime yönelik vaatlerde bulunan Kılıçdaroğlu, henüz aday olmadan toplumun her kesimine köz kırpıyor.

ALTILI MASA DIŞINDAN DESTEK ALDI

Altılı masayı oluşturan partilerden Demokrat Parti açıkça Kılıçdaroğlu'nun adaylığına destek verdi. Ancak altılı masanın dışındakilerden de Kılıçdaroğlu destek alarak, "diğer partiler de beni istiyor" imajı oluşturdu.

Zafer Partisi, pazarlıksız ve karşılıksız destek vereceğini açıkladığı Kılıçdaroğlu'na HDP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Tür de seçmenlerinin Kılıçdaroğlu'nu tercih edeceği yönünde açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı adaylığında ismi geçen ABB Başkanı Mansur Yavaş ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceklerini açıkladı.

AB BÜYÜKELÇİLERİYLE GÖRÜŞTÜ

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığına layık bir aday olduğun göstermek için Avrupa Birliği ülkelerinin büyükelçileriyle bir araya geldi.

Bir otelde düzenlenen yemeğe AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer Landrut'un da katıldı.

Kılıçdaroğlu, bu girişimiyle sadece ülke içinde değil yurt dışındaki oyları da alabileceğini göstermeye çalıştı.

"BEN KEMAL GELİYORUM"

Kılıçdaroğlu, son yaptığı manevrada ise Cüneyt Arkın'ın filmine atıfta bulunarak "ben Kemal geliyorum" repliğini kullandı.

Henüz Cumhurbaşkanı adaylığı açıklanmamış olan Kılıçdaroğlu, bu çıkışını Cumhurbaşkanı adayı ve seçilmiş Cumhurbaşkanı şeklinde algı oluşturmaya çalıştı.

Kılıçdaroğlu, pankart yaptırarak "Ben Kemal geliyorum" yazısını büyük resmiyle birlikte pati genel merkezi binasına astırdı.