ERKEN HABER -Kazakistan’ın kuzeyindeki Kostanay eyaletinde çıkan orman yangını nedeniyle çevredeki köylerden binden fazla kişi tahliye edildi. Öte yandan yangının bölgedeki petrol deposuna sıçrama tehlikesi olduğu duyuruldu.

Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkenin kuzeyindeki Kostanay eyaletindeki ormanlık alanda yangın çıktığı belirtildi.

Hava sıcaklığının 38 dereceye kadar yükseldiği eyalette nedeni henüz belirlenemeyen yangının şiddetli rüzgarla hızla yayılmaya başladığı kaydedildi.

Yangın bölgesine giden Acil Durumlar Bakanı Yuriy İlyin, yangının Amankaragay köyü yakınlarındaki petrol deposuna sıçrama tehlikesi olduğunu ve şu anda yangını söndürme çalışmalarının bu yönde yoğunlaştırıldığı bilgisini paylaştı.

YANGIN ÇEVRE KÖYLERE YAYILDI

Yerel saatle 23.00 itibarıyla paylaşılan bilgiye göre, yangının çevredeki Amankaragay ve Ozernoe köylerine sıçradığı ve 9 bin 400 hektarlık bir alana yayıldığı aktarıldı.

Yangın bölgesindeki köylerden şu ana kadar 1841 kişinin tahliye edildiği ve acil hat oluşturulduğu belirtildi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerinde ise yangının sıçradığı köylerde evlerin alevler içinde olduğu görülüyor.

Öte yandan eyalette kara yollarının kısmen ulaşıma kapatıldığı ve bölgeye komşu eyaletlerden destek ekipleri gönderildiği öğrenildi.

Ukrayna'da 140 bin kişinin gıda ve suya erişimi kısıtlı Ukrayna'da 140 bin kişinin gıda ve suya erişimi kısıtlı

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, hükümete öncelikle halkın güvenliğini sağlama talimatı verdi.