Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı, maden arama çalışmaları sırasında Kaz Dağları'nda 5 yılda kesilmesi gereken ağaçların bir yılda kesildiğini itiraf etti.

Tekirdağ'da çıkan orman yangını söndürüldü Tekirdağ'da çıkan orman yangını söndürüldü

ERKEN HABER - Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı, Kaz Dağları'nda maden çalışmaları için 5 yılda kesilmesi öngörülen ağaçların bir yıl içerisinde kesilerek "dımdızlak" hale getirildiğini itiraf etti.

Kalaycı, Kanadalı Alamos firmasının Kaz Dağları’nda 5 yılda kademe kademe keseceği ağacı bir anda kesip doğayı ‘dımdızlak’ bıraktığını bu nedenle madenciliğe karşı olumsuz algının daha da artmasına yol açtığını söyledi.

Maden arama ve çıkarma sırasında tahriş edilen doğanın yeniden eski haline döndürülmesini sağlayacak şekilde yasalarda yeterince zorlayıcı ve bağlayıcı hüküm bulunmadığına dikkati çeken Pro. Dr. Kalaycı, bazı maden sahalarında işlemler bittikten sonra oluşan olumsuz görüntülerin bu yüzden meydana geldiğini ifade etti.

Türkiye Madenciler Derneği tarafından düzenlenen 2. Maden Kurtarma Yarışması öncesinde gazetecilerle sohbet eden Prof. Kalaycı, madenlerin ülkeler için hazine değeri taşıdığını, maden olmadan insan hayatının sürdürülemeyeceğini söyledi.

Bakan yardımcısından ‘dımdızlak’ itirafıHEKİMLERE BENZİYOR

Kalaycı, madenler konusunda toplumdaki olumsuz algının tersine döndürülmesi için çaba harcadıklarını belirterek, “Ameliyat sırasında ortaya hoş olmayan görüntüler çıkıyor. Sonra etraf toparlanıyor, hasta eski sağlığına kavuşuyor. Madenciler de önce ortalığı biraz bozuyor, sonra düzeltiyor” dedi.

SOMA MADEN KAZASI

Soma'da 301 işçinin hayatını kaybettiği maden kazası için, “Anladığım kadarıyla orada üretim için sürekli gaza basıldığı için feci olay yaşanmış” yorumunu yapan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Şeref Kalaycı, “Benim dönemimde maden kazası olmasın diye dua ediyorum” dedi. Kaza yaşanmaması için maden sahalarını düzenli olarak denetlediklerini anlatan Kalaycı, "İlgili arkadaşlarıma, ‘Bana şu kadar üretim yaptık' demeyin, 'önlemleri söyleyin, denetimleri söyleyin' diyorum” şeklinde konuştu.