2022 yılına ihracat rakamlarını iki katına çıkartma hedefi ile giriş yapan yerli üretici Karsan, elektrikli ürün gamı ile İtalya pazarına giriş yapıyor.BURSA (İGFA) - Karsan, İtalya merkezli kamu alım hizmeti veren Consip  firması ile 80 adet e-ATAK için 2021 yılında çerçeve anlaşmasına imza atmıştı. Şimdi ise bu anlaşma kapsamında yıl sonuna kadar teslim edilmek üzere 7 farklı operatörden toplamda 38 adet e-ATAK siparişini aldı.

ESK, 600 ton eti Tarım Kredi'de ucuza satacak ESK, 600 ton eti Tarım Kredi'de ucuza satacak

Ayrıca İtalya’da ilk kez elektrikli otobüs kamu ihalesi kazanan Karsan, Cagliari Belediyesi’ne 4 adet e-ATAK aracını da 2022 yılı içinde teslim etmeye hazırlanıyor.

Böylece Karsan aldığı toplam 42 adetlik elektrikli e-ATAK siparişi ile İtalya’da elektrikliye dönüşmekte olan toplu ulaşım pazarına hızla giriş yapıyor.

Yurt dışı çalışmaları hakkında bilgiler veren Karsan CEO’su Okan Baş, 2020 yılında 1.6 milyar TL’lik ciro elde ettiklerini, 2021’de ise 2 milyar TL’nin üzerine çıktıklarını söyledi. Bu rakamın yüzde 70’ini de ihracat çalışmalarının oluşturulduğunu kaydeden Baş,  bu yıl da elektrikli araçlarda en az iki kat büyümek istediklerini söyledi. Karsan’ın “Mobilitenin Geleceğinde Bir Adım Önde” vizyonu ile hareket ettiğini anımsatan Baş, bu kapsamda Avrupa ve Kuzey Amerika’da sürdürülebilir bir büyüme hedeflediklerini kaydetti.