Çanakkale Geçilmez Çanakkale Geçilmez

ERKEN HABER - Kargo şirketleri, maliyetleri en aza düşürmek adına halkı mağdur etmeye başladı. "Adresinizde bulamadık" gerekçesini ileri süren kargo şirketleri, teslimatları şubelerden yaparak kar etmeye başladı.

Bu hafta içerisine kargo ücretlerine yüzde 30 civarında zam yapıldı. Kargo şiretleri anlaşmalı oldukları iş yerleriyle olan sözleşmelerini yenileyerek, zamlı tarifelerle kargo taşımacılığı yapmaya başladı.

ZARF GÖNDERİMİ 60 TL

Kargo firmaları, özellikle akaryakıta gelen zamlar nedeniyle girdi maliyetlerinin yükseldiği gerekçesiyle resmi enflasyon verilerinin yarısı oranında zam yaptı.

Bu hafta içerisinde gelen zamların ardından en düşük kargo ücreti 60 lira oldu. Kargo şirketleriyle sözleşme yapma imkanı bulunmayan vatandaşlar, herhangi bir şehirden diğer bir şehre tek bir zarf gönderirken 60 lira ödemek zorunda.

İşyerleriyle farklı ücretlerde sözleşme yapan kargo şirketleri, söz konuşu işletmelerin kargo yoğunluğuna göre uygun fiyatla kargo hizmeti verebiliyor.

kargo-1

GİZLİ ZAM

Adrese teslim olacak şekilde kargosu olan vatandaşlar, son günlerde kargolarını adreslerinde teslim alamama sorunuyla karşı karşıya kalıyor.

PTT Kargo'nun dışında diğer kargo şirketlerinin çoğunluğu, adrese teslim etme yerine "adresinizde bulamadık" gerekçesi ileri sürerek, kargolarının şubeden almaları gerektiğini aksi halde iade edileceğini söylemeye başladı.

Kargo bekleyen kişi adresinde olmasına rağmen, kargoyu adresine teslim etmekle yükümlü olan kargo firmalarının dağıtıcılarına ait cep telefondan vatandaş bir kez çağrı yaparak kapatıyor. Ardından geri aramalara rağmen cevap verilmiyor.

Kargo şubeleriyle irtibata geçen vatandaşlar ise, "Telefonla ulaşamadık, kargomuz adresinize kadar gelmişti geri döndü" şeklinde bahaneler ileri sürerek vatandaşları mağdur etmeye başladı.

Mağdur vatandaşların büyük çoğunluğu, kargonun geri gitmemesi için şahsen şubeye giderek teslim almak zorunda kalıyor.

Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru süreci ve zaman alışı nedeniyle birçok vatandaşın şikayette bulunmadığı belirtildi.