Kızılay Diyanet’e bile çadır satmış Kızılay Diyanet’e bile çadır satmış

ERKEN HABER - Kahramanmaraş depremlerinin ardından yıkılan binaların enkaz kaldırılma çalışmaları sürerken, imar affı gündeme geldi.

Depremde en fazla hasarın meydana geldiği Hatay ve Kahramanmaraş şehirlerinde, imar affından yararlananların sayısının 349 bin kişi olduğu, yani 349 bin konuta imar affı getirildiği ortaya çıktı.

2017 ve 2019 yıllarında gerçekleştirilen seçim öncesi "Memleket İşi Gönül İşi" temasıyla düzenlenen AK Parti mitinglerinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmaları sosyal medya platformlarında yayınlanmaya başladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Kahramanmaraş'ta yaptığı konuşmada “İmar Barışı ile 144 bin 556 Maraşlı vatandaşımızın sorununu çözdük” dediği görüldü.

Erdoğan'ın Hatay'daki konuşmasında ise 'İmar barışıyla toplam 205 bin Hataylı vatandaşımızın sorununu çözdük'' ifadelerini kullanıyor.

İMAR BARIŞI veya İMAR AFFI

İmar barışı, her türlü denetimden uzak şekilde yapılmış, ruhsata ve imara aykırı yapılara Yapı Kayıt Belgesi verilmesi ile devlet ve kaçak yapı sahibi vatandaşlar arasında uzlaşma anlamına geliyor.

Seçim dönemlerinde “imar affı” veya “imar barışı” adıyla yapılan bu uzlaşmalarda depreme dayanıklılığı ölçülmeyen çok sayıda kaçak yapı da kayıt altına alınmış oluyor. 

Yapımı tamamlanan ancak iskan belgesi alamayan yapılara bir defaya mahsus olmak üzere elektrik, su ve gaz aboneliğine müsaade edilerek, vatandaşların söz konusu iskanları kullanmalarının yolu açılıyor.