ERKEN HABER - İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Kürşad Zorlu, partisinden oluşan bir heyetin Esad'la görüşmek üzere Suriye'ye gideceğini duyurdu. Gerekli başvurunun Dışişleri Bakanlığı'na yapılacağını ifade eden Zorlu, görüşmede ele alınacak 4 ana gündem maddesini de açıkladı.

İYİ Parti Esad’la görüşmek için Suriye’ye gidiyor! İşte gündeme alınacak 4 konu

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Kürşad Zorlu, partisinin genel merkez binasında düzenlediği basın toplantısında konuştu.

İYİ PARTİ’DEN SURİYE ADIMI

Taksim'deki terör saldırısının ardından Suriye'nin kuzeyine yönelik kara harekatı için de çalışma yapıldığı yönünde bir tablo ile karşı karşıya olduklarını ifade eden Zorlu, “Bugün İYİ Parti olarak çok önemli bir çağrıda bulunmak istiyoruz.” dedi.

İYİ Parti Sözcüsü Zorlu şu ifadeleri kullandı;

*Bilhassa 2011 yılından bu yana atılan, kimi eksik ve yanlış adımlar sebebiyle, bugün Suriye’deki sahadaki dengeler, terör koridorunu önleme konusunda yeni bir kaygı alanıyla bizi karşı karşıya bırakıyor.

*Burada konuşlanmış birtakım aktörlerin, Rusya ve Amerika’nın bölgedeki oyun senaryosunu paylaşarak YPG/PKK terör örgütüyle, mevcut rejim arasında Türkiye’yi sıkıştırarak, bu araçsallığı yeni bir manivela alanı haline getirmek istediğinden endişe duymaktayız. Bu bizi, iki önemli problemle yüzleştiriyor.

*Bir tanesi, buradaki terör bataklığının çözümü meselesi; ikincisi de elbette ülkemizde tahammül sınırlarımızı çoktan aşmış, vatandaşımızın geleceğini kaygılandıran sığınmacı meselesi.

*Bu ikisinin bir an önce tedbir alınarak çözülmesi gerekiyor. Bunların hiçbiri seçime malzeme yapılamaz. Biz böyle bir anlayışın karşısındayız. İçerisinde yer almayacağız gibi bu anlayışın ortaya konulmasının da karşısında duracağız.”

*Devletimizin Suriye ve Suriye'deki terör örgütleri ile mücadele konusunda bölgedeki süper güçler arasında sıkıştığını görüyoruz.

*Bu noktada üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek amacıyla devletimizin bilgisi ve yönlendirmesi dahilinde Suriye yetkililer ile görüşmek üzere bir heyet hazırlıyoruz. Büyük olasılıkla da resmi başvurumuzu pazartesi günü yapacağız. Görüşme gerçekleşirse devletin ilgili birimlerini de bilgilendireceğiz.

2020 TARİHİNİ HATIRLATTI

Genel Başkan Meral Akşener’in 5 Ocak 2020 tarihinde bu sorunun çözümü için Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmeye hazır olduğunu ifade ettiğini hatırlatan Zorlu, “Biz biraz önce bahsettiğimiz kaygılar ve açıklayacağım 4 madde çerçevesinde Genel Başkanımızın bu çağrısını Dışişleri Bakanlığımıza resmi bir yazı olarak bildirmeye karar verdik. Bu konunun takipçisiyiz ve milletimiz adına kaygılandığımız bu tablodan bir an önce uzaklaşmak istiyoruz” açıklamasını yaptı.

İŞTE O 4 MADDE

Zorlu’nun paylaştığı maddeler şöyle:

1.Ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriyelilerin vatanlarına geri dönmelerinin sağlanabilmesi için gerekli ekonomik, toplumsal ve güvenlik koşullarının sağlanabilmesine katkıda bulunmak,

2.Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması amacıyla bu ülkede varlığını sürdüren PKK/YPG terör örgütünün faaliyetlerine son verdirilmesi için ortak bir strateji geliştirilmesi,

3. Suriye’nin yeniden imarı ve uluslararası topluma dönüşünün sağlanması için diplomatik desteğin sağlanması,

AK Partili eski milletvekili CHP'ye katıldı AK Partili eski milletvekili CHP'ye katıldı

4. Suriye’de faaliyet gösteren ve Türkiye ile Suriye’ye güvenlik tehdidi yaratan PKK/PYD dışındaki terör örgütleriyle mücadelede ortak bir yaklaşım geliştirilmesi.

Cuma ya da pazartesi günü resmi yazıyı Dışişleri Bakanlığı’na iletileceğini aktaran Zorlu basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.