ERKEN HABER - Saadet Partisi, yasal zorunluluk nedeniyle 8. Olağan Büyük Kongresi’ni 30 Ekim’de yapma, İYİ Parti ise büyük kurultay sürecini 3 Ekim’de il ve ilçe kongreleriyle başlatma kararı aldı.

İYİ Parti’nin bugün toplanan Genel İdare Kurulu’nda (GİK), kurultay sürecinin başlatılması kararı alındı. Buna göre kurultay süreci 3 Ekim’de ilçe ve il kongreleri ile başlayacak.

Siyasi Partiler Yasası’na göre siyasi partiler Olağan Büyük Kongrelerini 2 yılda bir yapmak zorundalar ancak yasal olarak 1 yıl erteleme hakkı bulunuyor. Son kurultayını 20 Eylül 2022’de yapan İYİ Parti Kurultayını ertelemişti.

Bozdağ'dan SBK sorusuna yanıt: Yetki ve görevimi aşan konular Bozdağ'dan SBK sorusuna yanıt: Yetki ve görevimi aşan konular

İYİ PARTİ İL VE İLÇELERDEN BAŞLAYACAK

GİK toplantısında il, ilçe kongrelerinin seçim süreci ile çakışmaması için kurultay takvimini 3 Ekim’de il ve ilçe kongreleri ile başlatma kararı aldığı öğrenildi. GİK toplantısında ayrıca, milletvekili adayı olacak partililerin, teşkilatlarda boşluk oluşmaması için il ve ilçe kongrelerinde aday olmamalarına yönelik tavsiye kararı alınması da benimsendi.

İYİ Parti yönetimi, takvimin yetişmesi halinde 3. Olağan Büyük Kurultayı seçimlerden önce yapmayı planlıyor.

Saadet Partisi GİK’de bugün toplanarak, 8. Olağan Kurultayı’nı 30 Ekim’de yapma kararı aldı. Saadet Partisi son kongresini Kasım 2019’da yapmıştı ve 1 yıl erteleme süresini de kullandığı için yasal yaptırımla karşı karşıya kalmamak için zorunlu olarak kongre kararı aldı. Parti Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada da “81 ilden teşkilat mensuplarımızın katılımıyla gerçekleştireceğimiz kongremiz, “Seçimlere ve İktidara Hazırlık” çalışmalarımızı taçlandıracağımız bir kongre olacaktır” denildi.