ERKEN HABER - Seçimlere yaklaşıldıkça, partilerin hangi ittifak içerisinde yer alacağı, hangi Cumhurbaşkanı adayını destekleyeceği yönündeki gelişmeler sürüyor.

Bu çerçevede AK Parti, MHP ve Büyük Birlik Partisi'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'nda ittifaka yeni partilerin eklenmesi, altılı masadan oluşan Millet İttifakı'na destek veren partilerin artacağı gündemdeki yerini koruyor.

Bir süredir kamuoyunda Yeniden Refah Partisi ve HÜDAPAR'ın Cumhur İttifakı'na katılacağı kulislerde konuşuluyor. 

Erdoğan: "Altılı masanın başını CHP ve HDP çekiyor" Erdoğan: "Altılı masanın başını CHP ve HDP çekiyor"

Saadet Partisi'nin altılı masada yer almasına karşın, AK Parti Yeniden Refah Partisi'nin Cumhur İttifakına katılması gerektiği yönünde yeşil ışık yaktı.

"ERBAKANIN YERİ CUMHUR İTTİFAKININ YANIDIR"

AK Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Bülent Turan, Cumhur İttifakı'nın genişlemesi tartışmalarına değinerek, şunları ifade etti:

"HÜDAPAR veya başka bir parti. Hepsinin kendisiyle ilgili saygınlığı vardır. Tabii ki farklı düşüneceğiz. Yeni dönemde 50+1 farklı bir süreç ortaya koyuyor. HÜDAPAR ile farklı düşündüğümüz konular vardır, ama Türkiye'nin güvenliğine ilişkin ortak konularda da mutabakatımız varsa ki var, beraber yol yürümek isteriz. Biz 6'lı masa gibi kavgaların gürültülerin partisi değiliz. Bizim durduğumuz bir yer var. Yeniden Refah Partisi lideri Erbakan'ın olacağı yer 6'lı masa değildir, Cumhur İttifakı'nın yanıdır."

"ERBAKAN ALTILI MASAYI ELEŞTİRDİ"

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Ankara’da düzenlenen partisinin ‘İktidara Yürüyoruz’ temalı İlçe Başkanları toplantısında konuştu.

Yeniden Refah Partisi’nin, doğruya doğru, yanlışa yanlış diyen siyaset anlayışı ile yeni kurulmasına ve tüm imkansızlıklara rağmen Türk siyasetinin en hızlı büyüyen ve en güçlü aktörlerinden biri haline geldiğini iddia eden Erbakan, asıl büyük sürprizi 14 Mayıs’ta yapılması planlanan seçimlerde yapacaklarını söyledi.

Metal yorgunluğu yaşayan mevcut iktidarın emeklilik zamanının geldiğini, adaylık kavgalarıyla sık sık gündem olan altılı masanın da millete verecek bir şeylerinin olmadığını kaydeden Erbakan, halkın bundan dolayı her geçen kendilerine ilgisinin arttığını öne sürdü.

30 Ocak’ta Millet İttifakı'ın açıkladığı Ortak Politikalar Mutabakat Metnini eleştiren Erbakan, şunları kaydetti:

“Bu metin askeri vesayeti geri getirmeyi vadetmektedir. Eski Türkiye’nin kısır çekişmelerini, çift başlı yönetim anlayışını ve ülkeyi yeniden 28 Şubat’ın karanlık günlerine döndürmeyi vadetmektedir. Genelkurmay ve kuvvet komutanları Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı olmayacak vaadi ülkeyi yeniden üniformalı vesayet rejimine döndürmekten başka bir anlam taşımıyor. Ekonomik krizin pençesindeki vatandaşlarımızın dertlerine derman ümidi veren bir tane bile somut teklifleri yok; vaatleri sadece “cek, cak” edebiyatı. Bakınız metinde diyorlar ki, “Enflasyonu iki yıl içinde tek haneye kalıcı bir biçimde indireceğiz. Beş yılın sonunda dolar cinsinden kişi başına milli gelirimizi en az iki katına çıkaracağız. Aşırı yoksulluğu sıfırlayacağız.” Bunları söylemek kolay da, neyi nasıl yapacakları, ‘hangi projeyle hangi kaynakla yapacaksınız’ bunlardan metinde eser yok.”

"MİLLİ GÖRÜŞ GÖMLEĞİ ARTIK SİZE OLMAZ"

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisine yönelik Cumhurbaşkanı Erdoğan ve iktidar çevresinden gelen eleştirilere yanıt vererek, "Eski Milli Görüşçü olmak başka, ömrü boyunca Milli Görüşçü kalabilmek başkadır! Bu noktada Saadet Partisi’ne ayar vermek, kimsenin hakkı ve haddi değildir!" ifadelerini kullandı.

Karamollaoğlu konuşmasında “Zamanında gardıroplarının tozlu raflarına attıkları “Milli Görüş gömleği” yine akıllarına düştü! Ama nafile! O gömlek artık size olmaz, üzerinizde durmaz, taşıyamazsınız; size ağır gelir!” çıkışında bulundu.

“YOLDAN ÇIKAN, YOLA DAİR CÜMLE KURAMAZ”

Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu’nun açıklamaları şöyle devam etti:

“Eski Milli Görüşçü” olmak başka, ömrü boyunca Milli Görüşçü kalabilmek başkadır! Bu noktada Saadet Partisi'ne ayar vermek, kimsenin hakkı ve haddi değildir! Herkes işine baksın!

Yoldan çıkan, yola dair cümle kuramaz! Yoldan çıkan, her şart altında yola devam edenlere dışardan akıl veremez!

Biz bu yolda kararlılıkla yürümeye devam ediyoruz ve edeceğiz! Temel Karamollaoğlu ve arkadaşlarına, Saadet Partisi'nin teşkilat mensuplarına, Milli Görüş hatırlatması yapmak kim, siz kim?

Erbakan Hocamızın hedeflerindeki mana nerede, nitelik nerede; sizin her şeyi binadan, betondan, nicelikten ibaret sanan anlayışınız nerede?”

“ARTIK DEĞİŞİMİN ŞAFAĞINDAYIZ”

Konuşmasında yaklaşan seçimlerle ilgili de mesaj veren Karamollaoğlu, “Öyle veya böyle artık bir devrin sonu gelmiştir. Artık değişimin şafağındayız. Ülkemizde hep birlikte yeni bir dönemi başlatacağız. Bunun için önümüzde 98 günlük bir maraton var” dedi.