ERKEN HABER - İsveç Dışişleri Bakanı Billström, ülkesinin NATO üyelik sürecini değerlendirmek için kurulan üçlü mekanizmanın ertelenmesine ilişkin konuştu.

Mekanizmanın Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik eylem ve Kur'an-ı Kerim'e saldırılara olan öfkesi nedeniyle geçici olarak durdurulduğunu söyledi. Ancak İsveç tarafının NATO'ya üyelik sürecinin devam ettiği kaydedildi.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, NATO üyelik sürecini değerlendirmek için kurulan üçlü mekanizmanın ertelenmesine ilişkin açıklama yaptı.

İsveçli Bakan, üçlü mekanizmanın Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik eylem ve Kur'an-ı Kerim'e saldırılara olan öfkesi nedeniyle geçici olarak durdurulduğunu söyledi. Ancak İsveç'in NATO'ya üyelik sürecinin durdurulmadığı kaydedildi.

İsveç'in Expressen Gazetesi'ne konuşan Billström, "Elbette, son olaylar işleri kolaylaştırmadı. Bunlar üyelik sürecine geçici olarak ara verilmesine neden oldu" diye konuştu. "Ancak sonunda muhtıra ve verdiğimiz taahhütler geçerli olmalı" dedi.

İsveç'in,Türkiye ve Finlandiya ile anlaşmada yer alan tüm taahhütleri yerine getirmeye çok yakın olduğunu söyleyen Bakan, "Ama tabii ki yerine getirilmiş bir muhtıra olmadan işimizin bize düşen kısmını yapmamış olacağız" dedi.

"NE ZAMAN ONAYLANACAĞINA TÜRKİYE KARAR VERECEK"

İsveç'in Temmuz ayında Vilnius'ta yapılacak zirvede NATO'ya tam üye sıfatıyla yer almayı hedeflediğini dile getiren Billström'ün sözlerinin "İsveç'in NATO üyelik sürecine ara verdiği şeklinde" yorumlanmasının ardından Billström'un basın sözcüsü Anna Erhardt, "İsveç'in NATO üyelik sürecini durdurmadığını" açıkladı. "Hükümet, 3 ülke arasında var olan muhtırayı uygulamaya devam ediyor. Ancak ne zaman onaylayacağına Türkiye karar verecek." dedi.

ABD: "KENDİ ARANIZDA HALLEDİN"

ABD'den Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki NATO görüşmelerinin ertelenmesine ilişkin ilk açıklama geldi.

ABD'nin taraflar arasındaki görüşmelere müdahil olmadığını dile getiren Beyaz Saray Sözcüsü Kirby, Türkiye'nin endişelerinin farkında olduklarını, anlaşmazlıkların bu üç ülke arasında çözülmesi gerektiğini söyledi.

İsveç'teki Kur'an-ı Kerim provokasyonu sonrası Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği için yürüttüğü görüşmeleri askıya almasına ilişkin ABD'den ilk açıklama geldi.

Türkiye’ye gönderilen 2.3 ton kokain iddiası Türkiye’ye gönderilen 2.3 ton kokain iddiası

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, günlük basın toplantısında İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki görüşmelere müdahil olmadıklarını söyledi.

Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelikleri konusundaki endişelerinin farkında olduklarını belirten Kirby, iki ülkenin NATO'ya üyeliklerini güçlü bir biçimde desteklediklerini ancak diğer taraftan Türkiye ile yaşanan anlaşmazlıkların bu üç ülke arasında halledilmesi gerektiğini savundu.