Adıyaman'daki trafik kazasında 9 kişi yaralandı Adıyaman'daki trafik kazasında 9 kişi yaralandı

ERKEN HABER - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Genel Müdürü Okan Gedik, İstanbul halkına ucuz ve sağlıklı ekmek hizmeti veren Halk Ekmek’in faaliyetlerine ilişkin konuştu. Gedik, Halk Ekmek’e zam gelecek mi sorusuna “Bir kamu iştiraki olarak kâr amacı gütmeden yurttaşın iyiliği ve çıkarları doğrultusunda fiyatlarımızı dayanabileceğimiz en son noktaya kadar korumayı amaçlıyoruz” dedi.

Halk Ekmek Genel Müdürü Gedik şu bilgileri verdi: 

İSTANBUL HALK EKMEK ÜRETİM KAPASİTESİ

İstanbul Halk Ekmek olarak yeni açılan Ahmet İsvan fabrikamızla beraber günlük normal ekmek üretim kapasitemizi 1.8 milyon adede çıkardık. Bayramlarda, yaz aylarında veya okulların ara tatillerinde istek neredeyse yarı yarıya azalırken kış dönemlerinde arttığını görüyoruz. Üretim planlamamız buna göre belirlenip üretim kapasitemiz talebi karşılayacak seviyeye getiriliyor.

ZAMMA KARŞI DAYANILACAK

İstanbul Halk Ekmek, İBB bünyesinde tamamen özkaynaklarıyla dönen bir yapıdır. En son fiyat geçişini Ağustos 2022 başında yaptık. O günden itibaren yıl sonuna kadar ekmeğe zam yapmama ve halkımızın uygun fiyatlı sürdürülebilir kalitedeki ekmeğe ulaşımını kolaylaştırma adına her türlü artan maliyet artışını kendi içimizde telafi etmeye çalışıyoruz. Özellikle paketli çeşit ekmeklerimizin satışından elde ettiğimiz kârlılıkla normal ekmek maliyetini dengeliyoruz. 2022’nin sonuna kadar tahminen 410 milyon adetten fazla normal ekmek üretmiş olacağız. Normal ekmek dışındaki çeşit ekmeklerimizin ve diğer unlu mamullerimizin satışının da artması, üretim-satış maliyetlerimizi daha dengeli ve sürdürülebilir kılıyor. 2023 itibarıyla asgari ücretin, enerji giderlerinin ve ekmeğin en büyük girdisi olan un fiyatlarının hangi seviyelerde seyredeceği İstanbul Halk Ekmek’in fiyat artış politikasını belirleyecek. Bir kamu iştiraki olarak kâr amacı gütmeden vatandaşlarımızın iyiliği ve çıkarları doğrultusunda fiyatlarımızı dayanılabileceğimiz en son noktaya kadar korumayı amaçlıyoruz. Eğer ihtiyaç olursa fiyat geçişi kararı İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu ile görüşülerek kamuoyuyla paylaşılacaktır.