ERKEN HABER - AK Parti, seçimi kazanmaları durumunda işsizlik maaşını alma şartlarında değişiklik yapacağını açıkladı. Bu yıl için en düşüğü 4 bin 3 TL, en yükseği ise 8 bin 6 TL olan işsizlik maaşı şartlarının esnetilip, daha kolay erişim sağlanacağı belirtildi.

Ekonomik kriz içerisinde günden güne daha da düşen alım gücü sebebiyle vatandaş yaşamakta zorlanırken, Türkiye'nin gözü 14 Mayıs'ta yapılacak genel seçimlerde. AK Parti'nin seçim beyannamesinde bulunan vaatler arasında da, part-time işlerin önünün açılacağı, işsizlik maaşına erişimin kolaylaşacağı, yeni aktif işgücü programlarının devreye gireceği ve bakım ekonomisinin güçleneceği yer aldı. Söz konusu vaatler arasındaki işsizlik maaşına erişim şartları ise vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı.

2023 yılında en az 4 ay çalışan bir işçi için; işsiz kalması ve gerekli şartları taşıması halinde işsizlik ödeneğinin alt sınırı asgari ücretin yüzde 40'ı, üst sınırı ise yüzde 80'i olarak hesaplandığı için yeni asgari ücretle işsizlik ödeneğinin en düşüğü 4 bin 3 lira, en yükseği ise 8 bin 6 lira şeklinde uygulanacak. Bu rakamlardan binde 7,59 oranında damga vergisi kesintisi yapılacak.

İŞSİZLİK SİGORTASI FONU

Pasif işgücü programlarının erişilebilirliği güçlendirilecek, işsizlik sigortası fonundan yararlanma şartları kolaylaştırılacak. İş sağlığı ve güvenliği reformu kararlılıkla uygulanmaya devam edilecek. İş gücü piyasasında kayıt dışılığa izin verilmeyecek. Rehberlik ve gönüllü uyum ön planda tutulacak, risk odaklı denetim kapasitesi etkinleştirilecek. Mevsimlik tarım işçileri gibi gruplar için özel sosyal sigorta programları oluşturulacak, sosyal güvenlik kapsamı en üst düzeye çıkarılacak. Gençlere esnek çalışma koşulları sunulacak.

İŞSİZLİK MAAŞI ŞARTLARI NELERDİR?

Merkez Bankası politika faizini yüzde 8,50'de sabit bıraktı Merkez Bankası politika faizini yüzde 8,50'de sabit bıraktı

-Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
-Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,
-Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
-Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak.